TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2015 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu

TBD’nin düzenlediği on yedinci Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 360 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 19 öykü Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Cenk Tezcan, Erdal Naneci, Ersin Taşçı, Kadir Yiğit Us, Murat Başekim ve Ümit Dağcı’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirildi. Değerlendirmenin sonunda ilk üç derece, iki mansiyon ve bir jüri özel ödülü belirlendi.
Burçin Tetik, toplumumuza özgü erkek egemen aile yapısını bilimkurgusal çerçeveden ele aldığı “Eşçip” adlı öyküsüyle yerelleştirilmiş bilimkurgunun başarılı bir örneğini sergileyerek birinciliğe layık görüldü. Öyküsünde bilimkurgunun yadırgatma işlevini etkili bir biçimde kullanan yazar, kadını tahakküm altına alan ataerkil aile düzenine güçlü bir eleştiri getiriyor.

Tevfik Uyar, evrenin sınırlarını keşfe çıkan insanlığın kendi sınırıyla karşı karşıya gelmesini konu alan “yüz elli” adlı öyküsüyle ikincilik ödülünün sahibi oldu. ınsanın kendi var oluşuna büyük anlamlar yüklemesine keskin bir ironiyle yaklaşan “Yüz Elli”, bilimkurgunun hakkını sonuna kadar verirken mizahını sakınmıyor ve çarpıcı finaliyle akıllarda kalıyor.

Özgür Tırpan, bir babanın kızına karşı evrendeki mesafeleri hiçe sayan sevgisini anlattığı “Tarak” adlı öyküsüyle üçüncülüğe değer bulundu. “Tarak”, salt aklın egemenliğinde giderek mekanikleşen bir dünyada koşulsuz sevginin izini süren sıcak bir insan hikayesi.

İlk üç derecenin yanı sıra, Emel Altay’ın “Laleli’den dünyaya… Laleli’den dünyaya…” ve Akın Çokuğurluel’in “Ütopya” adlı öykülerine mansiyon ödülü verildi. Bu senenin en genç finalisti olan Ruken Asya Çiftçi, “Durdu.” adlı öyküsüyle jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Önceki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2015 Bilimkurgu Öykü Yarışması
Sonraki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2016 Bilimkurgu Öykü Yarışması