TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2014 Bilimkurgu Öykü Yarışması

İyi bir bilimkurgu öyküsü yoğun emek ve çalışma gerektirir. Bir bilimkurgu öykücüsü hem öyküyü bilmeli hem de bilimi izlemelidir. Ayrıca bilimkurgu yazmak için geniş bir düş gücüne sahip olmak gerekir.

Bugüne kadar yarışmamızda değerlendirilen öykü sayısı üç bine yaklaştı. Bu öykülerden bir kısmı Türkiye Bilişim Derneği tarafından kitap olarak basıldı ya da Bilişim Dergisi’nde yayımlandı. Bir kısım öykü de yazarı veya yayınevleri tarafından okuyucuyla buluşturuldu. Biz okuyucular ütopik, disütopik gibi bilimkurgusal alt türler dışında mizah, kara anlatı, polisiye, aşk öyküsü gibi türlerle zenginleştirilen bu öyküleri okuyarak hem düşündük hem de yeni bakış açıları edindik.

Bu yıl on altıncısını düzenlediğimiz geleneksel Bilimkurgu Öykü yarışmamıza insanı, evreni, teknolojiyi, bilimi anlatan ve gerçeği yeniden kuran öykülerinizi bekliyoruz.

Türkiye Bilişim Derneği

        Yönetim Kurulu

YARIŞMA KOŞULLARI

1. SONUÇ VE ÖDÜLLER

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nı kazanan öyküler 27 Ekim 2014 tarihinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 3000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 2000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 1000 TL verilecektir.

2. KATILIM KOŞULLARI

– Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.

– Öykü Türkçe yazılmalıdır.

– Her yazar öyküsünü istediği konuda yazabilir.

– Öykülerde bilimkurgusal ögeler aranacaktır.

– Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

– 2014 yılından önce yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

– Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.

– Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.

– Dereceye girecek öyküler TBD’nin internet sitesinde ya da Bilişim Dergisi’nde yayımlanacak, seçici kurulun yayımlanmaya değer bulduğu öyküler kitap olarak yayımlanacaktır.

– Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için http://eski.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve bu belgenin taranarak e-posta yoluyla TBD’ye gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

3. SEÇİCİ KURUL

Aysu Erden, Barış Müstecaplıoğlu, Murat Başekim, Bülent Akkoç, Gamze Güller, Hande Baba, Murat Şahin, Ayfer Niğdeli, Zekeriya Babaoğlu, Ersin Taşçı, Erdal Naneci

4. BİÇİM

– Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelimeişlemciyle, “12” büyüklükte, “Arial” karakter” seçilerek, yazılmalı ve e-postaya ekli bir dosya olarak gönderilmelidir.
– Gönderilen dosyanın adına öykünün adı verilmelidir.
– Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
– e-postaya ekli diğer bir dosyanın içinde yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası ayrıca varsa web sitesi adresi bulunmalıdır. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
– Yazarın kimlik bilgilerinin bulunduğu dosyanın adına yazarın adı verilmelidir.
– Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.

5. ÖYKÜNÜN TESLİMİ

Yapıt, 29 Aðustos 2014 tarihine dek [email protected] adresine gönderilmelidir. Postayla gönderilen öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA
Tel: +90 (312) 473 8215 web:  tbd.org.tr, eposta: [email protected]

Önceki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2013 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu
Sonraki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2014 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu