Türkiye Bilişim Dergisi 2009 Bilimkurgu Öykü Yarışması Birincisi: YAPAY BEDENLER

TBD Bilişim Dergisi‘nin düzenlediği ve bu yıl on birincisi yapılan Bilimkurgu Öykü Yarışmasıda birinciliği Ethem Alpaydın‘ın “Yapay Bedenler” adlı öyküsü kazandı.

Ön jüri tarafından belirlenen 20 öyküyü değerlendiren Semih Gümüş, Talat Sait.Halman, Buket Uzuner, Hikmet Temel Akarsu, Mustafa Küpüşoğlu, Bülent Akkoç, Necdet Kesmez ve Mustafa Kutlay‘dan oluşan jüri, yapay organlarla desteklenen bir “beynin” anlatıldığı “Yapay Bedenler” adlı öyküyü birinci seçti. Melsen Tunca ışeri‘nin yazdığı Uygarlık Batarken adlı öykünün ikinci olduğu yarışmada, Mehmet Murat Mıhçıoğlu‘nun “Duy Beni” adlı öyküsü üçüncülüğe değer bulundu.

Ayrıca, Bilsen Balcı‘nın yazdığı “Homo Homini Lupus” ve Ahmet Özkan‘ın yazdığı “Logosoloji” adlı öykülere de Jüri Özel Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. 11. Bilim kurgu yarışmasına ilişkin ayrıntılar, http://www.bilisimdergisi.org/s4/index.asp bağlantısındaki BıLışıM Dergisi‘nden okunabilir.

“Kriz” konulu yarışmada birinci seçilen Ethem Alpaydın, Boğazici Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi. Bu yil bilim kurgu yarışmasında toplam 5 dereceden 2‘sini kadınlar aldı.

Önceki TBD Bilişim Dergisi 2009 Bilimkurgu Öykü Yarışması
Sonraki TBD BİLİŞİM DERGİSİ 2010 BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI