Türkiye Bilişim Dergisi 2011 Öykü Yarışması Sonuçları

Türkiye Bilişim Derneğinin (TBD) yayını olan Bilişim Dergisi tarafınca düzenlenen Bilimkurgu Öykü Yarışması sonuçları belli oldu. 13.TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda birinciliği , Murat Başekim’in “Salyangoz” adlı öyküsü kazandı.

“Geleceği bilimkurgu edebiyatı aracılığıyla düşlemek ve inşa etmek içi”, bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’na katılan 248 öyküden 34’ü ön jüri tarafından belirlendi.Söz konusu 34 öyküyü, Hikmet Temel Akarsu ,Bülent Akkoç , Irmak Zileli, Zarife Biliz, Murat Batmankaya, Nezih Kuleyin, M. Ali Özenci ve Erdem Özkul’dan oluşan jüri değerlendirdi.Jüri “çok kısa bir süre içinde,çok uzun bir ömür parçasını yaşatabilen bir makinenin ve onun mucidinin” anlatıldığı Murat Başekim’in “Salyangoz” adlı öyküsünü “edebi lezzete , yaratıcı düşüncelerle ulaştığı için” birincilikle ödüllendirdi.

Savaş Zafer şahin’in yazdığı “Cennet” adlı öykünün ikinci olduğu yarışmada ,”Anlam Satan Android” adlı öyküsüyle Murat Kaya Beşiroğlu da üçüncülüğe değer bulundu.

Ayrıca jüri Erdem Çöplen’in “Hayal Avcısı”, Ümit Yaşar Özkan’ın “Süleyman Dilmaç’ın ısimsiz Meseli”, Deniz Uymaz’ın “Gitmek” ve Aysun Avcı’nın “ınsanabotlar ıçin Yaşam Rehberi” adlı öykülerine de mansiyon verilmesine karar verdi.

13.Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın ödül töreni 28 Ekim 2011’de 28. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda JWMarriot Hotel , Ankara’da yapıldı. Törenden önce Güner Aslan’ın yönettiği “Öykü nedir, ne değildir?” temalı panele Ethem Baran ,Abdullah Ataşçı ve Bülent Akkoç konuk olarak katıldı.

Önceki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2011 BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI
Sonraki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2012 Bilimkurgu Öykü Yarışması : 10"tvit"lik Bilimkurgu Öyküleri