TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu

TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu

TBD’nin düzenlediği yirmiüçüncü Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi.

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması 2021 – Yarışma Sonucu

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği yirmi üçüncü Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 246 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 7 öykü Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Tevfik Uyar ve Yasemin Tanbi’den oluşan komisyon tarafından değerlendirildi. Değerlendirmenin sonunda ilk üç derece belirlendi.

Semin Güven’in “Hayata Geri Getirme Merkezi’nde Sıra Dışı Bir Olay” adlı öyküsü birincilikle ödüllendirildi. Semin Güven, nükleer savaş sırasında uyutularak ütopik bir uzak geleceğe uyanan bir grup insanın yaşadığı travmayı öyküleştiriyor. Ütopya kavramını derinlikli bir biçimde sorgulayan öykü, her şeyin mükemmel biçimde tasarlanmış olduğu bir dünyanın karanlık yönünü keşfe çıkıyor. Semin Güven’in bu öyküsü, kurguladığı evrene kendine has bir anlam dizgesi atama ve onu kavramsallaştırmadaki başarısıyla öne çıkıyor.

Sevil Çıtır’ın “Yanlışlıkla Zengin” adlı öyküsü ikinciliğe değer bulundu. Öykü, modern hayatın o bıktırıcı, rutin kısır döngüsünde tutsak kalmış bir bireyin kendi bilinçaltı tarafından uyandırılmaya çalışılmasını konu alıyor. Çalışma ve tüketim arasında sıkışmış bir gündelik hayatın trajedisini ortaya koyan öykü, serbest piyasanın bir intihar eylemini dahi metalaştırdığı kurmaca bir düzenin eleştirisini sunuyor bizlere.

Gökcan Şahin, “Sokaklar Hala Varken” adlı öyküsüyle üçüncülüğü elde etti. Küçük bir kasabada yaşayan bir çocuğun nano-robotlarla kurduğu arkadaşlığı konu alan öykü, yalınlığı ve samimiyeti ile dikkat çekiyor. “Sokaklar Hala Varken”, dayanışma ve fedakârlık kavramlarının başarıyla yerelleştirilmiş bir bilimkurguya taşındığı sıcak bir insan hikayesi.

Sıra Yazar Öykü Adı Öykü
1. Semin GÜVEN Hayata Geri Getirme Merkezi’nde Sıra Dışı Bir Olay PDF
2. Sevil ÇITIR Yanlışlıkla Zengin PDF
3. Gökcan ŞAHİN Sokaklar Hala Varken PDF
Önceki "WEB3, KRİPTO VARLIK, METAVERSE VE AKILLI SÖZLEŞMELER" Konuları TBD Yönetiminin Gündemine Girdi
Sonraki Kamu-BİB'24 BİMY'28 Bütünleşik Etkinliği Sonuç Raporu