Yönetim Kurulu Başkanımız Necati Etlacakuş’un Büyük Bilişim Projelerindeki Güvenlik ve Güvenilirlik Sorunları ile ilgili makalesi turk.internet.com da yayınlandı.

“Son günlerde gündeme düşen 70 milyon vatandaşın nüfus bilgilerinin çalındığı ve satıldığı haberleri bilişim sistemleri ve büyük bilişim projelerinin güvenliği ve güvenilirliği konusunda yeni bir tartışma başlatmış görünüyor. Biz bilişimcilerin en hassas olduğu konulardan birisi güvenlik diğeri de güvenilirlik. Türkiye Bilişim Derneği olarak bu konuları yıllardır çok çeşitli platformlarda ve değişik açılardan kamuoyunun gündemine sunduk. Çok etkili bir atasözümüz ne diyor : “Bir musibet bin nasihatten daha etkilidir”. Siz ne kadar anlatırsanız anlatın, kişinin başına gelmedikçe bu olaylar uzaklardaki bir masal gibi algılanıyor, başına gelince de paranoyaya dönüşüyor”

sözleri ile başlayan ve E-devlet projelerinin yaygınlaştırılmasının önündeki en büyük engellerden birisinin de güvenlik ve güvenilirlik sorunu olduğunu vurgulayan makalenin tamamına,

http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=28892

adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki Türk Cumhuriyetleri Bilişim ve Ortak Terimler Alanında İş Birliği Forumu-Azerbaycan-2010
Sonraki TBD İstanbul Ağustos 2010 E-Haber Bülteni