TBD’den İnternet Tabanlı Sosyal Proje Atağı

TBD’den, İnternetin Doğru Kullanılmasına Yönelik Farkındalık Projesi

Türkiye Bilişim Derneği’nden (TBD) internet tabanlı sosyal proje atağı. Bilişimde Türkiye’nin öncüsü olan TBD, internet üzerinden halka açık video konferanslarla uzman konuklar eşliğinde toplumsal konulara değinecek. TBD, Herkes İçin Kütüphane Projesi (HİK) ile gerçekleştirdiği işbirliği programı çerçevesinde “HİK-TBD Webinarlar Serisi” düzenlenmeye başlıyor. İnternet üzerinden video konferans seminerleri (Webinar) şeklinde gerçekleşecek etkinliklerin ilki “Çocuk İstismarının Engellenmesi” üzerine olacak.  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nde Prof. Dr. Betül Ulukol’un webinarı 12 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da düzenlendi.

TBD-HİK (Herkes için Kütüphane) işbirliği programı çerçevesinde gerçekleştirilen webinarlar serisinin ilki olan Prof.Dr.Betül Ulukol’un “Çocuk İstismarının Engellenmesi” temalı konuşması 1300 kişiden fazla kişi tarafından canlı olarak izlendi. Sunuma 269 lokasyondan canlı bağlantı kuruldu. Webinarın linkine https://m.youtube.com/watch?v=53AMq8YMcq0&feature=youtu.be adresinden ulaşabilirsiniz.

TBD, internetin doğru kullanılmasına yönelik farkındalık oluşturmak için yeni bir projeye imza atıyor. Türkiye’deki kütüphanecik anlayışına yeni bir soluk getiren HİK Projesinin, TBD iş birliği içerisinde devam ettireceklerini söyleyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe,  “Türk halkı internet kullanımında dünya liderliğine doğru yol alıyor. İnternet sadece genel kullanıcı için sosyal medya paylaşımlarından ya da oyun oynamaktan ibaret değildir. İnternet toplumsal duyarlılığı arttırmak, bilinçlendirmek ve topluma fayda sağlayan projelerle pozitif olarak kullanılmalı. Ülkemizde internetin doğru ve yararlı bir şekilde kullanılabileceğini halka uygulamalı olarak göstermeliyiz. Biz de TBD olarak, internetin doğru kullanılmasını göstermek için örnek bir projeye destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TBD ve HİK işbirliği içerisinde 15 günde bir tekrarlanması planlanan etkinliğin ikincisi “Sosyal Medyada Riskler ve Güvenlik” olacak ve 1 Ağustos 2017 saat 10.00’da gerçekleşecek. Türkiye’de acilen ele alınması gereken ve toplumu yakından ilgilendiren konuların işlendiği webinardan 6 tane daha düzenlenmesi planlanıyor. Webinarı izlemek isteyenler TBD internet sayfasından gelecek programların duyurusunu takip edebilirler. Proje paydaşlarından HİK, hakkında detaylı bilgiye de http://www.herkesicinkutuphane.org adresinden ulaşılabilir.

 

Önceki Etik Eğitimi ve Etik Liderlik Semineri
Sonraki TBD'den İnternet Tabanlı Sosyal Proje