Şeyda ERTEKİN

Dr. Şeyda Ertekin ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. ODTÜ-BİLTİR Merkezi Teknolojik Dönüşüm / Endüstri 4.0 Platformu Koordinatörü olarak ODTÜ’nün Dijital Dönüşüm çalışmalarını yürütmektedir. Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de araştırmacı bilim insanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Dr. Ertekin, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden lisans derecesini aldıktan sonra bir süre Aselsan’da çalışmıştır. Daha sonra yüksek lisans ve doktora öğrenimini A.B.D.’de devam ettirmiş ve Penn State Üniversitesi’nden doktora derecesini “en iyi tez ödülü” ile almıştır. Doktora sırasında, NEC Research Laboratories’de çalışmış, çok kullanılan açık kaynak yapay zeka algoritmalarına ve yazılımlarına imza atmıştır. Doktora sonrası çalışmalarına MIT Sloan School of Management ve MIT Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL)’da devam etmiştir. MIT’de yürüttüğü çalışmaları, MIT Intelligence Initiative’den burs fonları ile desteklenen ilk araştırmacılardandır. Araştırma alanları ve uzmanlığı Yapay Zeka, Makina Öğrenmesi ve Big Data Analitiği’dir.. Halen MIT’de ve ODTÜ’de, Yapay Zeka bilimi ve teknolojileriyle, özellikle Enerji, Endüstri 4.0 ve IoT alanlarında akıllı sistemler geliştirmek üzere projeler yönetmektedir.

Dr. Ertekin, 2018 yilinda Digital Age dergisi tarafindan global dijital ekosisteme ilham veren dünya çapında ilk 30 Türk kadını arasında gösterilmiştir.

Önceki Levent BERKMAN
Sonraki Ceyda SÜER