Ahmet TOSUNOĞLU

Ahmet TOSUNOĞLU - Türkiye Bilişim Derneği (TBD)Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Yüksek Lisans (MBA) Programı’nda tamamladı. İş yaşamına Grolier Hachette A.Ş.’de Bilgisayar Programcısı olarak başladı. Ardından Alemdar Holding A.Ş.’de sırasıyla Sistem Analisti, Proje Yöneticisi ve Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yaptı. Kurucusu olduğu Uzman Bilgi Teknolojileri Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şirketi’nde beş yıl boyunca Genel Müdürlük görevini yürüttü. Alemdar Holding A.Ş.’de IT Koordinatörü ve Kartal Belediyesi’nde IT’den sorumlu Başkan Danışmanı olarak görev yaptı. İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş.’de Bilgi Sistemleri Müdürü olarak çalıştı. Ardından ATASAY Holding A.Ş.’de Bilgi Sistemleri Direktörü/CIO olarak görev yaptı.

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin kuruluşundan itibaren Yönetim ve Denetim Kurullarında görev aldı. İki dönem TBD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı ve Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Sektör Danışma Kurulu’nda görev yaptı. Marmara Belediyeler Birliği Akıllı Belediyecilik Zirvesi Danışma Kurulu Üyesi ve Fatih Belediyesi YEPGEM’de Mentor olarak gönüllü destek verdi. İstanbul Bilişim Kongresi, Akıllı Şehirler Kongresi, Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması ve CIO Vizyon etkinliklerinde Organizasyon Başkanı olarak görev yaptı.

2012 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Yılın CIO’su” ödülüne layık görüldü.

ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO/IEC 27701:2019 Kişisel Veri Yönetim Sistemi Başdenetçisi olan Ahmet Tosunoğlu halen Türkiye Bilişim Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve HOBİM Arşivleme ve Basım Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Ahmet Tosunoğlu aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Bilişim Hukuku Yüksek Lisans Programında “Bilgi Teknolojileri Standartları ve Denetim Becerileri” dersi vermektedir.

Önceki Nuray BAŞAR
Sonraki Şeyda ERTEKİN