Oturum1: Eğitim 5.0 – BTIE’23

Günümüzün ve geleceğin eğitimini şekillendiren önemli konuları ele alacak olan bu oturumda Eğitim 5.0’ın getirdiği yeniliklerden bahsedilecek ve özellikle yapay zeka teknolojilerinin  eğitimdeki rolüne odaklanılacak. Öğrencilere bireysel öğrenme deneyimleri sunarak öğrenme süreçlerini daha etkili ve ilgi çekici hale getirebilecek olan Chat GPT gibi yapay zeka tabanlı araçların eğitim sistemine katkıları, yanlış bilinenler ve bilinmeyenler ele alınacak. Gerçeklikle sanal gerçeklik arasındaki sınırları zorlarlayan Deep Fake’in potansiyel tehlikeleri tartışılacak  ve katılımcılara bu teknolojiden nasıl yararlanılabileceği konusunda bilgi verilecek. Oturum aynı zamanda, Eğitim 5.0’ın temel eğitim ve üniversite eğitimini nasıl etkileyeceğini tartışacak ve gelecekteki eğitim sistemi için yapılması gereken adaptasyonları ele alacaktır. Bu değişimlerin engellilere yönelik alınabilecek tedbirleri ve eğitimdeki erişilebilirliği nasıl artırabileceğini de ele alacak olan oturum, katılımcılara eğitimde teknolojiyle dönüşümün getirdiği fırsatları ve zorlukları daha iyi anlama fırsatı sunacak.

Eğitim 5.0 paneli, eğitimcilerin, teknoloji uzmanlarının ve eğitimle ilgilenen herkesin bu önemli konularda bilgi sahibi olmasına yardımcı olacak bir platform sunacak.

Önceki Pelin Şengeç
Sonraki CEPIS (The Council of European Professional Informatics Societies) Bilişim Eğitimi Çalışma Grubu Mini Konferansı - BTIE'23