İ. İlker TABAK

İ. İlker TABAK - Türkiye Bilişim Derneği (TBD)1982’de İzmir Atatürk Lisesi’ni, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni, 2005’te Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Mayıs 2017’de kurduğu TBK Bilişim A.Ş. de çalışma yaşamını sürdüren İlker Tabak, meslek yaşamı boyunca yazılım uzmanı ve proje yöneticisi olarak birçok bilişim projesinde görev almıştır. TBD ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) üyesi, BMO Eğitim Kom. Bşk., TBV kurucu üyesi olan Tabak, Yenişehir Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği ve Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı yapmıştır.

İlker Tabak, TBD Yönetim Kurulları’nda 19. Dönemden itibaren (Kasım 1992) Üye, Genel Yazman ve 2. Başkan olarak 22 yıl görev yapmıştır. TBD Ankara Şubesi Başkanlığı (2011-2013) ve TBD Yönetim Kurulu Başkanlığı da (2015-2017) yapan İlker Tabak, TBD çatısı altında mesleki konularda çeşitli çalışma gruplarında görev almıştır. TBD Onur Kurulu Üyesi (2017-2023) de olan İ. İlker Tabak, mesleki bildiri ve yayınlarının yanı sıra, Yayın Kurulu Üyesi ve editörlerinden biri olduğu TBD Bilişim Dergisi’nde düzenli olarak yazılar yazmaktadır. TBD Divan Başkanlığı da yapan İ. İlker Tabak, halen TBD Özenli Türkçe ÇG Bşk., TBD İcra Kurulu Başkan Yrd. ve TBD Yerli ve Milli Yazılım Endüstrisi ÇG Üyesidir.

İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği (İALMD) ile Savunma Havacılık ve Uzay Derneği (DASA) üyelikleri de bulunan Tabak, TBD Özenli Türkçe ÇG Başkanlığı ve TBD Bilişimde Özenli Türkçe ÇG üyeliği; TOBB Türkiye Yazılım Meclisi üyeliği; ATO Bilişim Teknolojileri Meslek Komitesi Üyeliği; Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi CTIS Bölümü ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Danışma Kurulu Üyelikleri; BMO Eğitim Komisyonu Başkanlığı; BMO Meslek Tanımları ve Mesleki Denetim Komisyonu Üyeliği; BMO Onur Kurulu Üyeliği; MÜDEK Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri Akreditasyon Değerlendiriciliği; TMMOB Eğitim ve Staj Komisyonu Üyeliği ile TMMOB MEM ve Öğrenme Merkezleri Komisyonu Üyeliği ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı “12. Kalkınma Planı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Özel İhtisas Komisyonu Raportörlüğü” görevlerini sürdürmektedir.

Önceki Dr. Aydın KOLAT
Sonraki Mustafa AFYONLUOĞLU