Esra Öz

16 yıldır bilim, sağlık ve teknoloji gazeteciliği alanında çalışıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden ve Anadolu Üniversitesi Radyo & TV Programcılığı Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde yaptı ve bilim iletişimi üzerine çalıştı.

Farklı gazete, dergi ve online haber kaynaklarında yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. T.C. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarının kurulması ve yönetilmesi sürecinde danışman olarak çalıştı. Farklı AB projelerinde kıdemli iletişim koordinatörü olarak çalıştı ve medya çalıştayları düzenledi.

Sağlık iletişimi ve okuryazarlığı konusunda TEDx konuşmacıları arasındaydı.

Bugüne kadar 10 basın ödülü aldı. Yayınlanmış üç kitabı bulunuyor: “Kokuyla Keşfet”, “Sağlık Haberlerine Farklı Bir Bakış” ve “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde (1) – Sağlıklı Beslenme İçin Gizemli İpuçları”. Ayrıca Sağlık Okuryazarlığı, Adli Koku ve Sanal Dünyada Çocukları Koruma Rehberi gibi birçok kitapta bölümleri yayınlandı.

Türkiye’de CNN Türk, The Independent Turkish, Inside Turkey, EuroNews Turkish, Journo, Medikal News gibi yayınlar için çalışırken, dünyanın saygın bilimsel yayınları olan New Scientist ve Science Magazine   için haber yapıyor.

Ayrıca “Esra Öz ile Bilim Söyleşileri” ve ” Esra in ScienceLand” adlı popüler bir YouTube kanalı var ve burada dünyanın farklı ülkelerinden seçkin bilim insanlarını ve araştırmacıları araştırmalarını tartışmak üzere ağırlıyor.

Önceki Doç. Dr. Ahmet Murat Özbayoğlu
Sonraki Hakan İNANIR