Dr. Ziya KARAKAYA

Dr. Ziya Karakaya, 1965 Sivas-Çetinkaya doğumlu, evli ve bir kız babasıdır. İlk, orta ve Lise eğitimini Çetinkaya’da, Lisans eğitimini ODTÜ Matematik, yüksek lisans eğitimini ODTÜ-BÖTE ve doktora eğitimini Atılım Üniversitesi-MODES (Bilgisayar Mühendisliği ve İmalat Mühendisliği ana çalışma alanlarında) tamamladı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ODTÜ-Matematik bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlarken, aynı zamanda TÜBİTAK-Bilimsel Yayınlar Dairesi başkanlığında Yazı Zamanlı Uzman ve bir süre sonra TÜBİTAK-Başkanlık Danışmanlığı görevlerini yürüttü. Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde 2 yıl Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev yapmış olan Ziya Karakaya 2001 yılından itibaren Atlım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde akademik çalışmalarını sürdürmektedir. 2004-2008 yılları arasında Atılım Üniversitesi, Bilgi İşlem Merkezi Müdürlüğü görevini de yürütmüş olan Ziya Karakaya bugüne kadar 10 Yüksek Lisans ve 1 Doktora tezi yönetmiştir. Bulut Bilişim, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Yazılım Mühendisliği ve e-Devlet konularında çok sayıda yayına sahiptir.

“Nesnelerin İnterneti (IoT)” ve “Akıllı Sistemlerin – Smart Application  (Akıllı Şehir, Akıllı Fabrika, Akıllı Tarım, Akıllı Üretim, v.b.) oluşturulmasında Avrupa’da de-facto standart haline gelen FIWARE Platformu’nun Türkiye’deki tek Elçisi (Ambassador) görevini yürütmektedir. Çok sayıda ar-ge projesine danışmanlık hizmeti vermiş olan Dr. Ziya Karakaya özellikle “Dijital Dönüşüm” konusundaki Avrupa Birliği Projeleri’ne ve AR-GE Merkezi çalışmalarına Akademik Danışman olarak katkı vermektedir.

Bügüne kadar TBD bünyesinde çok sayıda Çalışma Grubu (ÇG) üyeliği, ÇG Başkanlığı ve Kamu-BIB Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiş olan Dr. Ziya Karakaya halen TBD-Etkinlik Yürütme Kurulu üyesi, TBD-İcra Kurulu Üyesi, TBD-Akademi Üyesi ve TBD-Bilişim Standartları Platformu başkanı olarak katkılarını sürdürmektedir.

Önceki U. Barış ERDOĞAN
Sonraki Oyunun Hedefi 9-16 Yaş Grubu - SABAH GAZETESİ