Celal ÜNALP

1978 Kayseri doğumlu olan Celal ÜNALP, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra AdaNet ve Başarı Holding gibi ilk internet servis sağlayıcılar bünyesinde çalıştı. Ardından JForce ve Probil gibi öncü entegratör firmalar bünyesinde finanstan savunmaya, çok farklı sektörlerde, kritik birçok üst düzey projede, sektörel çözümlerden iş çözümlerine, sistem entegrasyon çalışmalarından dış kaynak kullanımına, servis ve bakım hizmetlerinden kompleks ağ çözümleri ve danışmanlığa kadar geniş bir yelpazede çalışmış, bilgi toplumu hizmet sunumu ve Kamu’da bulut bilişime hazırlık aşamalarında temel sayılabilecek katkılar sağlamıştır.

14 Yıl süreyle ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU bünyesinde çoklu veri merkezi, çoklu programlama dilleri, kurumsal mimari(COBIT+TOGAF) modernizasyonu, üst yönetimlere danışmanlık, uygulama rehberliği, sınama, sağlama, çözümleme, geliştirme, ölçme, derecelendirme, teftiş, uluslararası iş birliği program ve bilişim proje ekiplerini yönetmiştir. Aynı dönemde Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri yüksek lisans programlarını tamamlamış, BYOD konulu tezini yayımlamıştır.

HAVELSAN’da görev aldığı dönemde ürünleşme stratejisi kapsamında, küresel ürünler geliştirmek amacıyla proje ve çözüm yönetimi yanında ürün yönetimi sürecini oluşturmuştur. Mevcut ve yeni savunma projelerinde evrensel uygulama platformu üzerinde geliştirilen kurumsal kaynak planlaması(KOVAN), sağlık bilgi sistemi(ATLASCARE), bilgi yönetimi(HVL-DRIVE), Video Konferans(DİYALOG), karar destek sistemleri(ASTAR-BI), Toplam Ekipman Verimliliği(OT), Saha ve Tesis Yönetimi(EKS/SCADA) ve mobil çözümlerin yanı sıra kamu kurumlarında özel yazılım ihtiyaçlarına da cevap verebilmek için YZ, BIM, Lidar ve 3B Kadastro gibi alanında ilk çalışmaları yürütmüş, tasarım ve entegrasyon katkıları sağlamıştır.

AÇIK Holding bünyesinde Hybrid Cloud, Edge Computing(Fog), SASE, ZTNA, DevSecOps, HCI, RPA ve Low-Code yaklaşımlarının birlikte ve bütünsel biçimde anlatılmasıyla beraber Kamu ve Özel Sektör deneyiminin ve sayısal olgunluk düzeyinin önümüzdeki dönemde hızla artması için çalışmalarına devam etmektedir.

Aynı zamanda uluslararası (PADI) tüplü dalış eğitmen yetiştiricisi olan Celal ÜNALP evli ve bir çocuk babasıdır.

Önceki Betül ULUKOL
Sonraki Hüseyin Cengiz TURGAY