Cebrail TAŞKIN

1972 Kırıkkale doğumludur. Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Japonya’da burslu eğitim almıştır. Telekomünikasyon alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Pazarlama ve Finans alanında İşletme yüksek Lisansı bulunmaktadır. Bilişim ve Telekomünikasyon sektöründe 30 yıldır görev almaktadır. Türk Telekom Grubunda; Network Planlama, Operasyon, Strateji, İş Geliştirme, Ar-Ge, Program & Proje Yönetimi ve Uluslararası bölümlerinde üst düzey yönetici olarak görev alan Dr Taşkın; Sabit, Mobil ve Internet Şebekelerinin kurulmasının yanı sıra, Kurumsal Müşterilere sunulan ağ tabanlı birçok projenin gerçekleştirilmesinde, Türkiye’de yapılan e-devlet projelerinin yönetiminde ve birçok yeni nesil ürünün geliştirilmesinde önemli görevler üstlenmiştir.

‘Mevcut Telekomünikasyon Şebekelerinin Evrimi’ isimli makalesi ile Fransa’da ‘en iyi makale ödülünü’ almıştır. Amerika’da ‘Bilgi Teknolojileri’ alanında yayınlanan kitabın bölüm yazarlarından biridir. Taşkın’ın 5. Baskısını yaptığı ‘Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon’ isimli kitabı, 2015 yılında en iyi kitap ödülünü almıştır. Amerikan Patent Ofisi tarafından tescil edilmiş bir patent’i bulunmaktadır. Yapay Zekâ alanında kurmuş olduğu start-up şirketi ile büyük projeler gerçekleştirmiştir. Bahçeşehir Üniversitesinde Bilgi Teknolojileri alanında yüksek lisans dersleri vermekte ve melek yatırımcı olarak, gelecek vaat eden start-up teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktadır. Teknoloji alanında sektör dergilerinde 20 yılı aşkındır yazarlık yapmaktadır.

20 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü olarak görev yapan Dr Taşkın, Siber Kalkan, Yerli Ürün Ekosistemine Katkı, En İyi Proje, Great Place to Work Enstitüsü – Harika İş Yeri ödüllerinin yanı sıra The Stevie International Business Awards – Uluslararası İş Ödülleri 2022 ‘Yılın Bilgi Teknolojileri Üst Yöneticisi’ altın ödülünü almıştır.

Önceki Kenan Nurhan ALTINSAAT
Sonraki Feride Bahar IŞIN