Yönetim Kurulu Üyemiz R. Erdem Erkul, Avrupa e-devlet ödülleri”ni veren komisyona üye olarak seçildi

Türkiye Bilişim Derneği‘nin (TBD) Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi R. Erdem Erkul; Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı‘nın Resmi Olmayan Uzmanlar Komitesi üyeliğine seçildi. Portal her yıl, “Avrupa e-devlet ödülleri”ni düzenliyor. Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı‘nın www.epractice.eu resmi olmayan uzmanlar komitesine giren Erkul, portalın geliştirilmesine katkı sağlayacak 6 kişiden biri oldu.

Aynı zamanda Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi‘ndeki (Council of European Professional Informatics Societies – CEPIS) TBD temsilcisi olan Erkul, daha önce de www.epractice.eu web sayfasına katkı veren 23 bin uzman arasına girmişti.

27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ile AB aday ülkelerini kapsayan Portal, yıl içerisinde atölye çalışmaları, yüzyüze ve online toplantılar ile kamu kurumlarının sunumlarını paylaştığı konferanslar da gerçekleştiriyor. Geçen yıl Adalet Bakanlığı‘nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) bu ödüllerden birine layık görülmüştü.

Avrupa ülkeleri kamu kurumlarında çalışan uzman ve vatandaşlardan oluşan 39.400 üyesi olan Portal üyelerinden 138‘i Türkiye‘den. Portalda çeşitli Avrupa‘daki e-devlet, e-sağlık ve e-içerik ile ilgili örnek uygulamalar yer alıyor. Yaklaşık 1392 örnek uygulamanın sunulduğu portalın kullanıcıları blog sayfası üzerinden bilişim ile ilgili konuları değerlendirip birbirleriyle görüş alışverişinde bulunabiliyorlar.

Portal ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.epractice.eu/en/about adresinden kullanıcılar ulaşabilirler.
Komitenin üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

  • R.Erdem Erkul ( www.digital-government.net , Türkiye)
  • Elies Prunes Soler (Proje Direktörü-Avrupa Komisyonu ) Atos Origin, İspanya )
  • Mahieu Christine (Bilgi ve Teknolojileri Bakanlığı ve E-devlet Ofisi, Belçika )
  • Juliane Jarke (Lancaster Universitesi İşletme Fakültesi İngiltere )
  • Mauro Valeri ( Italya Ulusal Polisi- Dış İlişkiler Ofisi )
  • Evika Karamagioli ( Yardımcı Direktor of Gov2u, Sivil Toplum Kuruluşu eDemokrasi ve e-Katılımcılık, Yunanistan)
Önceki 2. Geleneksel Yaza Merhaba Partisi Yapıldı.
Sonraki Ege Bölge Toplantısı (İzmir-2010)