VII. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı Duyurusu

VII. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı Duyurusu

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Veri Bilimi Çalışma Grubu
VII. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2023

27 Ağustos – 3 Eylül 2023, Turunç, Muğla
https://verimadenciligi.tovak.org/

Günümüzde yalnızca bilginin toplanması, depolanması ve klasik sorgu yöntemleri ile bu bilgilere ulaşılması yetmemektedir. Kamu ve özel sektörde yer alan organizasyonların ellerinde bulunan büyük veriden (big data) ileriye dönük tahminlerde bulunması, çıkarım yapmayı sağlayacak gizli örüntülerin elde edebilmesi önem taşımaktadır. Veri madenciliği fazla miktardaki veri arasından işe yarar bilginin çıkarılabilmesi için çeşitli yöntem ve teknikler sunmaktadır. Veri madenciliği uygulamaları ise kamu ve özel sektörde günden güne yaygınlaşmaktadır.

VII. Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2023 veri madenciliği ve Python programlama dili ile ilgili temel bilgilerin verilmesini ve farklı veri madenciliği algoritmaları ile uygulamalar yapılmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalıştay katılımcıları en temelden başlayarak veriyi anlama ve analizlere hazırlama, veri görselleştirme, sınıflandırma ve regresyon gibi sıkça karşılaşılan veri madenciliği problemleri çerçevesinde analizler gerçekleştirecek, yapılan analizlerden elde edilecek sonuçların yorumlanması ve raporlanması konusunda bilgi sahibi olacaktır. Ayrıca bu yıl; pekiştirmeli öğrenme, görüntü tanıma ve ChatGPT konuları da çalıştay programında yer almaktadır.

Çalıştay; Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Veri Bilimi Çalışma Grubu ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) işbirliği ile TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi‘nde gerçekleştirilecektir. 27 Ağustos 2023 Pazar (Giriş) – 3 Eylül 2023 Pazar (Çıkış) tarihleri arasında yapılacak çalıştay ücreti;

  • (paylaşımlı) odalarda kişi başı konaklama,
  • kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği,

olmak üzere toplam ücret 12.000TL‘dir.

Çalıştay programı yayınlanmıştır. Çalıştay boyunca eğitmenler, programda belirtilen konu başlıkları çerçevesinde önemli algoritma ya da algoritmaların teorisi hakkında bilgi verecek, Python dili ile uygulamasını anlatacaktır. Katılımcılar ise anlatılan örnek uygulamayı kendi dizüstü bilgisayarlarında gerçekleştirme fırsatı bulacaktır. Eğitmenler öncülüğünde gerçekleştirilecek grup çalışmalarıyla Python programlama dilinde veri madenciliği uygulamalarının pekiştirilmesi hedeflenmektedir.

Çalıştay ön kayıtları başlamış olup katılım 30 kişi ile sınırlıdır. Ön kayıt formunu doldurulduktan sonra çalıştay kaydının kesinleşmesi, çalıştay ücretinin ödendiğini gösteren dekontun [email protected] adresine gönderilmesiyle gerçekleşecektir (31 Mayıs 2023 tarihine kadar 3000TL’lik ön ödemenin yapılması gerekmektedir). Ödemeler Haziran, Temmuz ve Ağustos olmak üzere 3 taksitle yapılabilecek olup 7 Ağustos 2023’ye kadar tüm ödemelerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Çalıştay ile ilgili daha detaylı bilgiye https://verimadenciligi.tovak.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. Her türlü sorunuzu [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Önceki Türkiye Bilişim Derneği 34. Dönem Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Sonraki TBD Deprem ve Bilişim Çalıştayı Raporu