Türkiye Bilişim Derneği ve Başkent Üniversitesi “Yapay Zeka” Konusunda İş birliği Protokolü İmzaladı

Türkiye Bilişim Derneği ve Başkent Üniversitesi “Yapay Zeka” Konusunda İş birliği Protokolü İmzaladı

29.03.2023

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Başkent Üniversitesi (BÜ) Yapay Zeka Araştırma Merkezi (YAZEM) arasında iş birliği protokolü imzaladı. İş birliği Protokolü İmza Töreni, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu ve Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin katılımı ile Başkent Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleşti.

Türkiye Bilişim Derneği ve Başkent Üniversitesi Yapay Zeka Araştırma Merkezi arasında imzalanan iş birliği protokolü; 2030 yılına kadar küresel pazar büyüklüğünün 15 trilyon dolara ulaşması beklenen Etik, Güvenilir ve Sorumlu Yapay Zeka ve Derin Öğrenme alanlarında üniversite sanayi iş birliğine dayalı proje faaliyetleri, eğitimler, kapasite geliştirme faaliyetleri, destek programlarından yararlanmaya yönelik hizmetler, eşleştirme, fikri sınai mülkiyet hakların yönetimi ve lisanslama hizmetleri, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, ortak faaliyetler, TV programları ve etkinlikler ile kurumsal yetkinliklerin arttırılması faaliyetlerini kapsıyor.

“BU İŞ BİRLİĞİNİN ÇOK YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ”

 Yapılan iş birliğinin çok yararlı olacağını düşündüğünü söyleyen Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe “Başkent Üniversitesi hem Ankara’mızın hem de ülkemizin çok değerli bir üniversitesi. Bugün burada bulunmaktan ve iş birliği yapmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Yapay zeka dördüncü sanayi devrimiyle beraber yenilikçi bazı teknolojilerle ortaya çıktı. Yapay zeka bizim için çok yeni bir teknoloji değil. Bu teknoloji çok eski olmasına rağmen bugün teknolojinin geliştiği noktada çok ön plana çıkmış durumda. Biz yapay zeka ile ilgili işbirliklerine her zaman hazır olduğumuzu ifade ettik. Ülkede yapay zeka kavramının pek anlaşılmadığını, her akıllı denilen sistemin yapay zeka olarak tanıtılmaya çalışıldığını fakat bunun çok doğru olmadığını, gerçek yapay zekanın farklı boyutlarda, büyük verilere ihtiyacı olduğunu hep konuştuk. Bu iş birliğinin çok yararlı olacağını düşünmekteyiz. Bu ve bu tür iş birliklerine her zaman hazırız.” ifadelerini kullandı.

“AKADEMİ- SEKTÖR İŞ BİRLİKLERİNE İHTİYAÇ VAR”

Türkiye Bilişim Derneği’ni ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu “Önümüzdeki dönem; çok fazla verinin olduğu, bu verilerin sonuçlarının konuşulacağı ve verilerin dünyaya hükmedeceği bir dönem. Akademi- sektör iş birliklerine, bu projelere ve yeni görüşlerin çıkmasına ihtiyaç var.” diye konuştu.

Önceki Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Sayın Rahmi AKTEPE Deprem Bölgesini Ziyaret Etti
Sonraki Türkiye Bilişim Derneği depremzede çocuklarımıza “ Bilişim Evi” yapıyor… - EKONOMİM