TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ ‘DARBE DOLANDIRICILARI’NA KARŞI UYARDI!

TBD BAŞKANI İLKER TABAK:
“İNTERNET DOLANDIRICILARI MİLLİ DUYGULARI KULLANIYOR”
“SOSYAL MEDYA KULLANANLAR DOLANDIRICILARA KARŞI BU DÖNEMDE DAHA DİKKATLİ OLMALI”

ilker-tabak-internet-dolandiriciligi-uyarisiTürkiye Bilişim Derneği (TBD), darbe girişimini kullanarak, halkı dolandırmaya ve kazanç sağlamaya çalışan sahtekârların, özellikle sosyal medya kullanıcılarını hedef aldığını vurgulayarak, uyarılarda bulundu. Sosyal medya hesaplarında son günlerde sıkça yapılan ‘Durum Çok Ciddi’, ‘Paylaşımlarınızla İlgili Ceza Gelebilir’ ya da ‘Sizin Profilinize Benzer İkinci Profil Oluşturuldu’ gibi paylaşımların gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken TBD Başkanı İlker Tabak, dolandırıcıların, kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek ve kullanıcıdan maddi kazanç sağlamak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

FACEBOOK UYARILARIMIZI DİKKATE ALDI

Dolandırıcılara karşı internet kullanıcılarını uyaran TBD Başkanı İlker Tabak, toplumsal panik dönemlerinde milli duygular da kullanılarak bu tür sahtekârlıklara daha sık başvurulduğunu kaydetti. “Son günlerde gelişen olaylar nedeniyle Facebook’u da göreve çağırdık” diyen Tabak, konuyla ilgili Facebook’un kamuoyuna bilgilendirme yaptığını belirtti.

Tabak; “TBD bünyesinde faaliyet gösteren ‘Bilişim Elçileri’ grubu yıllardır bu şekilde gelen mesajların zararlarına vurgu yaparak, neler yapılması gerektiğiyle ilgili yazı ve görsel paylaşımlarda bulunuyor. TBD olarak halkımızı uyarıyoruz. Sosyal medyada bu tür sahtekârlıklara karşı dikkatli olun ve bu şekildeki paylaşımlardan kaçının. Toplumda infiale sebep olmamak ve kanunlar önünde suçlu duruma düşmemek için haber kaynaklarını doğru tespit edin. Bir kurumun ya da güvenilir bir kişinin adı kullanılıyorsa resmi internet sitesini kontrol edin.”

VİRÜSLÜ VİDEOLARA DİKKAT

15 Temmuz darbe girişimiyle başlayan süreçte de İnternet kullanıcılarının özellikle sosyal medyayı etkin olarak kullandığına dikkat çeken TBD Başkanı Tabak, olağanüstü dönemlerde kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarında çok daha hassas olması gerektiğini kaydetti. 18 Temmuz 2016’da Facebook tarafından yayınlanan mesajı ve uyarıları hatırlatan Tabak, şöyle devam etti:

“Facebook tarafından yapılan uyarıların dikkate alınması gerekir. Kullanıcılara özellikle asker, terörist veya siyasi kişilerle ilgili virüslü videolar gönderilerek, bu videoların açılması durumunda cihazlara casus programlar yükleniyor ve kullanıcıların profilinden bağlı olduğu gruplara ulaşılarak mesajlar gönderiliyor. Bu tip mesajların içerisinde suç unsurları olabiliyor.

Cihazlara yerleştirilen program parçacıklarıyla kişinin cihazında bulunan banka, tapu, resim, yazışma bilgilerini alabiliyorlar. Onları kullanarak alım satım yapabiliyorlar veya silebiliyorlar. Hatta şantaja yönelik kullanabiliyorlar. Ayrıca dinleme programları, klavye ve ekran görüntülerini kayıt eden programlar, kamera kayıt programları gibi birçok program yükleyebiliyorlar. Bu tip programlarla bankacılık uygulamalarında şifrenizi elde edebiliyorlar. Çok rahat bir şekilde sosyal ağ ve e-posta şifrelerinizi öğrenip birçok işlem yapabiliyorlar. Örneğin, e-posta ile e-devlet uygulamalarınıza girebilir, banka hesaplarınıza ulaşabilir, sizin adınıza gelen e-postalara cevap verebiliyorlar.

Yine sosyal ağ dolandırıcılığından en yaygın olanlardan biri de kullanıcıların şifrelerini elde edip, onların kimlerle ne şekilde yazıştığını görüp, onlarla sanki siz yazışıyorsunuz gibi üslupla, bahis oyunları, hediye kuponları, para yardımı, hatta yakınlarında olduklarını belirterek, evlerinden sokağa ve yakındaki parklara çağırabiliyorlar. Bu yöntem çocuk kaçırma eylemlerinde de kullanılabiliyor.

BANKADAN GELMİŞ GİBİ GÖZÜKEN E-POSTALARI AÇMAYIN

Çalınan bilgileri, oltalama denilen dolandırıcılık yönteminde kullanabiliyorlar. Örneğin, banka bilgilerinizin güncellenmesini isteyen bir e-posta gönderiyorlar, e-postada olan bir sayfa bağlantısına bastığınızda size, banka ekranına benzeyen bir siteye yönlendiriyorlar. Siz, banka hesap bilgilerinizi ve şifrenizi girdikten sonra site arıza veriyor ve kesiliyor. Sizde, sitede arza olduğunu veya internet hattı kesildiğini düşünüyorsunuz. Ancak, onlar o zamana kadar sizin hesap bilgilerinizi ele geçirip, hesabınızı tamamen boşaltıp veya kredi kart limitinizi tamamen harcıyorlar.

İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının bu tehlikeleri bilmesi ve buna göre kendilerini koruma altına alması gerekir.”

ÖNLEM ALMAYI İHMAL ETMEYİN

TBD’den yapılan açıklamada İnternet dolandırıcılığına ilişkin alınacak önlemler ise şöyle sıralandı:

  • Sosyal ağlardaki duvara yapıştırılan mesajlara, çok güvenilen kurum ve kişiden gelse bile kesinlikle itibar etmeyin.
  • Arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin gerçek kişiler olduğuna kanaat getirmezseniz engelleyin ya da arkadaş listenizden çıkarın.
  • Mesajla gelen “Hediye kazandınız, hediyenizi almak için şu numarayı arayınız” gibi numaraları aramayın. Bu numaralar, yerel telefon görünümüne saklanarak başka yüksek ücretli servislere yönlendirip, size yüksek ücretli faturalar ödetebilir.
  • Banka, kargo bilgilerini güncelleme talebinde bulunan mesajlara kesinlikle itibar etmeyin.
  • Profilime kim baktı, kime benziyorsunuz gibi mesajlara inanmayın.
  • Mutlaka kullandığınız sosyal ağın gizlilik kurallarını öğrenin.
  • Sosyal ağ ve e-posta bilgilerinizi telefondan kod gönderilecek şekilde kullanın.
  • Antivirüs ve casus programlar kullanın.
  • Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın ve kişisel bilgilerinizi siteye girmeyin.
  • İnternete bağlı her türlü cihazın güvenliğini sorgulayın!
Önceki MİLLİ İRADEYİ HEDEF ALAN HİÇBİR GİRİŞİM HEDEFİNE ULAŞAMAZ
Sonraki Future Learning 2016 Konferansı Hazırlıklarımız Tüm Hızıyla Sürüyor !