TBD-TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü Sahibini Buldu

 

Türkiye Bilişim Derneği (TBD)’nin her yıl düzenlediği ve gelenekselleşen etkinliklerinden biri olan Bilişim 2017- 34. Ulusal Bilişim Kurultayı, “Bilişimle–Gelişim: Türkiye’de Dijital Dönüşüm” ana temasıyla 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde Sheraton Ankara Otel’in de gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış töreninde TBD-TÜBİSAD işbirliğinde Türkiye bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilen “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” verildi. Bu yıl, Yaşam Boyu Hizmet Ödülü‘nün sahibi , Türkiye Zeka Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı oldu. Ödülünü T.C. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin elinden aldı.

“Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” 1996 yılından beri, TBD ve TÜBİSAD işbirliğiyle Türk bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilmekte.

Emrehan Halıcı Kimdir?

Lisans ve Lisansüstü eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış olan Emrehan Halıcı aynı üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra HALICI Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında bilgisayar ve yazılım alanlarında birçok proje gerçekleştiren Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarı USLU’nun üretiminde yazılım sorumlusu olarak görev almıştır. Üniversite-sanayi işbirliği için yoğun çabalar harcayan Halıcı, ODTÜ-Halıcı Yazılımevi ile Türkiye’nin ilk teknoparkının kurucusu olmuş ve TBMM’deki çalışmalarıyla Teknoloji Bölgeleri Yasasının çıkmasına öncülük etmiştir.

Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Halıcı, Türkiye Bilişim Şuralarının düzenleme kurulu başkanlığı üstlenmiştir.

Müziğe özel ilgi duyan ve davul çalan Halıcı, bilgisayar destekli müzik teknolojisinin yurdumuzda tanınıp yaygınlaşmasına öncülük eden isimlerdendir. 1994 yılından beri “TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması”nı düzenlemektedir.

Bilgi ve zekâya dayalı etkinliklere yoğun ilgi gösteren Halıcı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı ve Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1978 yılından beri TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde “Zekâ Oyunları”, 2003 yılından beri de Hürriyet gazetesinde günlük “Akıl Oyunları” köşesini hazırlayan Emrehan Halıcı’nın bu alanlarda yayınlanmış çok sayıda yazısı ve kitapları bulunmaktadır.

21.Dönem Konya, 23. ve 24. Dönem Ankara milletvekili seçilen Emrehan Halıcı 2014 yılında Elektronik Demokrasi Partisi’ni kurmuş, seçmen kütüklerinin ve seçim sonuçlarının tüm vatandaşlar tarafından kontrol edilmesini sağlayan e-Sandık ve e-Seçmen uygulamalarını kullanıma sunmuştur.

Uluslararası MENSA topluluğunun üyesi olan Emrehan Halıcı, Türkiye Zeka Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

 

 

 

Önceki Bilişimin Nabzı, 34. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda Tutuldu
Sonraki Bilişim 2017 Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu