TBD ile BATMAN ÜNİVERSİTESİ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

TBD ile BATMAN ÜNİVERSİTESİ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

BATMAN Üniversitesinin ev sahipliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bilişim Festivali 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde Batıraman Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Teknoloji fuarı, uluslararası bilişim kongresi , bilişim konferansları, robotik yarışmaları, kamu bilişim çalıştayı ve deneyap atölye çalışmalarıyla yoğun bir dinleyici ve ziyaretçi katılımı ile gerçekleşen festivale Türkiye Bilişim Derneği’nde destek verdi.

Festival açılışında konuşan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, “3. Bilişim Festivali ile Batman Üniversitesi Bilişim’de ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha göstermektedir. Bilişim ekosistemine çok yönlü katkı sunmaya devam edeceğiz. Tüm bilişim gönüllülerini etkinliklere katılmaya davet ettik. Alanında uzman pek çok bilişim uzmanı isimlerle bir araya gelmek Batman ve üniversitemiz için mutluluk verici” ifadelerini kullandı. Batman Valisi Sayın Ekrem Canalp ve Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun yaptıkları konuşmada, festivalde Batman’ın bilişimde cazibe merkezi haline gelmesinden ve bölgesine üniversite olarak sunduğu katkılardan dolayı teşekkür ettiler.

Festivalde açılış konuşmasını yapan TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE, Türkiye Bilişim Derneği ‘nin bugüne kadar doğu ve güneydoğu bölgesindeki birçok üniversite ile işbirliği içinde bilişim teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi ve bölgesel kalkınmada dijital yetkinliğin arttırılması konularında çalışmalar yaptıklarını, üniversitelerde konferanslar düzenlediklerini, Erzurum ve Van merkezli önemli projeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Konuşmasında özellikle gençlere seslenen AKTEPE, yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişiminden örnekler vererek gelecekte yapay zeka teknolojilerinin nasıl bir paradigma değişikliği yapacağı ve varacağı noktalar ile ilgili öngörülerini gençlerle paylaştı.

“Dijital dönüşüm, sadece bir trend değil, aynı zamanda bir zorunluluk.
Geleceği şekillendirmek ve bu süreçte aktif rol almak istiyorsanız, teknoloji ve bilişim becerilerinizi geliştirmek için şimdiden adımlar atmanız gerekiyor. ” diyen AKTEPE, hangi meslekte olursanız olun dijital becerileriniz o meslekte konumunuzun ne olacağını belirleyecektir, dedi.

Konuşmasında Batman üniversitesindeki akademik anlayış, üniversite – halk bütünleşmesi, üniversitenin Batman halkının ve yaşamının bir parçası haline gelmiş olması konusundaki gözlemlerini aktaran TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE sözlerini şöyle sürdürdü:
” Sınır duvarlarının en yakışmadığı ve ilk yıkılması gereken yerler üniversitelerdir. Üniversiteler birer bilim yuvası olarak halk ile iç içe olmalı, toplumla kucaklaşmalı, üniversitelerde oluşan bilim, kültür ve anlayış o şehrin halkıyla direkt buluşturulmalıdır. Bunu burada Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İdris DEMİR’in başarıyla uyguladığı ve Sayın valimiz Ekrem CANALP’ın bu çalışmaları desteklediğini görmek beni mutlu etti, gururlandırdı. Diğer illerdeki bütün rektörlerimizin ve valilerimizin Sayın DEMİR ve Sayın CANALP’ ı örnek almalarını diliyorum.”

Festivale katılan kendisi de bir Batman’lı olan TOBB Türkiye Bilişim Derneği Yazılım Meclisi Başkanı ve TBD Yönetim Kurulu Üyesi Ertan BARUT, yoğun bir dinleyici kitlesinin ilgi ile izlediği açılış panelini yönetti.
Doğduğu büyüdüğü topraklara hizmet etmekten gurur duyduğunu söyleyen BARUT, Batman’ın yetiştirdiği başarılı teknoloji odaklı işadamlarından ve sivil toplum yöneticilerinden biri olarak Batman’da büyük ilgi ve sevgi ile karşılandı.

TBD ile BATMAN ÜNİVERSİTESİ arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye Bilişim Derneği ile Batman Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü TBD adına TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE, Batman Üniversitesi adına Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris DEMİR imzaladı. İmza törenine Türkiye Bilişim Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Yazılım Meclisi Başkanı Ertan BARUT ve Batman Üniversitesi’nden yetkililer de hazır bulundu.
Protokol kapsamında tarafların, üniversite-sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, girişimcilik, tanıtım, eğitim hizmetleri üzerine ortak çalışmalar yürütmesi ve birbirlerinin uzmanlık alanlarından faydalanmasının önemine vurgu yapıldı.

TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir DEMİR’i makamında ziyaret etti.

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi AKTEPE ve TBD Yönetim Kurulu Üyesi Ertan BARUT, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir DEMİR’i makamında ziyaret etti.
TBD tarafından yürütülen faaliyetler hakkında bilgi paylaşımında bulundu TBD ve Batman Ticaret Odası arasında olası işbirliği konuları görüşüldü.

Önceki 6. Ankara Kobiler ve Bilişim Kongresi Düzenlendi - BİLİŞİM HABER
Sonraki TBD Bilişim Günleri Yalova Üniversitesi’nde Gerçekleştildi