TBD Genel Başkanı Aktepe, Bilgeİş Kapanış Konferansına Katıldı

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen ve Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (Bilgeİş) tamamlandı.

ODTÜ tarafından yürütülen projenin kapanışı için 10.10.2017 tarihinde düzenlenen toplantıda konuşan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot, AB olarak Türk vatandaşlarına destek verdiklerini göstermek istediklerini belirterek, “Türkiye ile AB arasında birçok konuda iş birliği yapıyor, bunlar Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını sürdürmeye katkıda bulunması için yapılan çalışmalar.” dedi. Begeot, Bilgeİş’in başarılı projelere örnek olduğuna dikkati çekerek, bilgi, beceri ve yeni teknolojiyle bir sistem oluşturulduğunu aktardı. Begeot, projenin ODTÜ ile yapılmış olmasının başırılı olmasında büyük etkisi olduğunu kaydetti.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay de işçi ve işverenlerin yeni sosyal ve ekonomik yapılara uyum yeteneklerinin artırılması için “http://bilgeis.net” adresi üzerinden ulaşılabilen platformdan bu zamana kadar 25 binden fazla kişinin eğitim aldığını söyledi.

Çağıltay, söz konusu platformda Türkiye’deki her ilden eğitim alan kişilerin olduğunu vurgulayarak, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de geri bildirimler alındığını ifade etti.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin de konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Aktepe;  “Bilişim teknolojilerinden arzu ettiğimiz kadar faydalanamıyoruz. Bilim, Teknoloji, Bilişim Teknolojisi Üretememek Beka Sorunudur”dedi.

Önceki Kobiler İçin Dönüşüm Şart - YENİ ASYA
Sonraki KOBİ'ler Bilişim Kongresinde Buluştu - ANAYURT