TBD Afet Destek Masası Bilgilendirme

TBD Afet Destek Masası Bilgilendirme

06 Şubat 2023 günü gerçekleşen iki deprem sonrası, “TBD Afet Destek Masası” kurulup, çalışma hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İlk akıllı sınıfımız ASO (Ankara Sanayi Odası) ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı iş birliği ile ASO’nun HATAY bölgesinde kurmakta olduğu 350 konteynerlik kente gönderilmiştir. “TBD Bilişim Evi” olarak, 42m2 üzerine planlanan akıllı sınıfımız, Ankara’da elektrik, iletişim altyapısı, ısıtma ve sıhhi tesisatları tamamlanıp, masa sandalye, dolap, projektör ve 10 adet bilgisayar ile bölgeye hizmete hazır olarak sevk edilmiştir.

İlk akıllı sınıfımıza desteğini esirgemeyen tüzel kuruluşlarımıza ve üyelerimize teşekkür ederiz.

Devam süreçte:

 • Akıllı sınıflarımızın sayılarını çoğaltmak ve konteyner kentlerimize ulaştırmak üzere iş birliklerimiz sürdürülmekte olup, Aselsan ve KKTC Hükümetinin ilgili Bakanlıkları/Birimleri ile görüşmelerimiz devam etmektedir.
 • TBD üyelerinin bireysel desteklerini koordine etmek ve ihtiyaç sahiplerinin seslerini duyurabilmek amacıyla ilk etapta WHATSAPP mobil uygulamasında ‘TBD Afet Dayanışma Grubu’ kurulmuştur. Bu platforma katılımınız önemlidir. Aşağıdaki linkten gruba dahil olabilirsiniz.https://chat.whatsapp.com/GoTzum4dYdu1f4qvTKGVUA
 • Farkındalığı arttırmak için, felaketin boyutun anlatan bilgilendirme postları farklı dillerde hazırlanıp, birçok ülkede bireysel ve kurumsal paylaşımları konusunda çalışmalar yapılmıştır.
 • Öncelik çocuklarda olmak üzere, deprem sonrası psikolojik destek sağlamak amacıyla gerek uzaktan gerekse lokal olarak animasyon çalışmalarına başlanması kararlaştırılmıştır.
 • Afet bölgesindeki öğrencilere burs ve eğitim desteği vermek üzere karar alınmış, yurt dışı üniversitelerle iletişime geçilerek, internet ortamında yapacakları sosyal etkinliklerin (konser v.b.) gelirlerinin bu fona aktarılması konusunda girişim başlatılmıştır.
 • Afet bölgemizden gelerek, üniversitelerimize yerleştirilecek öğrencilerimizin eğitim eşitsizliğini ortadan kaldıracak destek eğitimleri verilmesi konusunda üniversiteler ile görüşmeler yapılmaktadır.
 • Ayrıca, Üyesi olduğumuz CEPIS (Council of European Porfessional Informatics Societies) ile temasa geçilerek yurt dışı kaynaklı fonların deprem bölgelerine aktarılması konusunda çalışma başlatılmıştır.
 • Özellikle Avrupa Birliği başta olmak üzere, bu konuda ki destek ve hibeleri araştırmak için bir ekip görevlendirildi, çıkacak hibe ve fonlardan bölgeye destek olabilecek projeler sunmak için çalışmalar başlatıldı.

Bu konuda tecrübesi olan üyelerimiz destek olmak isterlerse iletişime geçebilirler.

Değerli üyemiz, Bilişim Sektörü olarak vereceğiniz diğer katkılar ülkemiz ve depremzedeler açısından önemlidir. Sizlerin bu konuda görüş ve önerilerinizi önemsiyoruz ve bekliyoruz.

 1. ASO ile birlikte kurduğumuz,
 2. KKTC Hükümeti ile birlikte kurmaya yönelik koordinasyonlar yürüttüğümüz konteyner,
 3. ASELSAN ile görüşmelerin devam ettiği ve birlikte kurmaya yönelik çadır kent

Bilişim Evi projemizin sayısını sahip olacağımız olanaklar çerçevesinde artırmak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bu maksatla; şu ana kadar desteğini aldığımız firmaların katkıları kadar siz değerli üyelerimizin de ayni ve nakdi katkıları hedeflerimize ulaşmakta ana etken olacaktır. Bu konuda destek olmak isteyen üyelerimizin gerek ayni (Kişisel ve Taşınabilir Bilgisayar, Tablet, masa sandalye, vs.), gerekse nakdi olarak bağış yapmaları için kullanılabilecek iletişim kanal ve hesap bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Belirli periyotlarla, yapılan çalışmalar konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Önceki Afet Destek Masası Çalışmaları
Sonraki 2022 Küresel Gelişmeler Raporu