TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu

TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu

TBD’nin düzenlediği yirmiikinci Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi.

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması 2020 – Yarışma Sonucu

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği yirmi ikinci Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 274 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 10 öykü Asiye Bendon, Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Tevfik Uyar’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirildi.

Şehriban Genç’in “Deri” adlı öyküsü birincilikle ödüllendirildi. Şehriban Genç, bir adamın ölen karısının yerini alan android bir eşin trajik hikayesine konuk ediyor bizleri. Bilimkurgudaki “biopunk” alt türünün çağdaş bir yorumu olan öykü hem yereli hem evrenseli kavrayabilen güçlü önermesi ve yapay zekayı toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alışındaki derinlikle öne çıkıyor. Beden politikalarına yönelik güncel tartışmaları başarıyla hikayeleştiren yazar sözünü sakınmayan, cesur bir öykü armağan ediyor bizlere.

Nur İpek Önder Mert’in “Nemesis” adlı öyküsü ikinciliğe değer bulundu. “Nemesis”, ekolojik bir dizi felaket sonrası dünyanın yaşanmaz hale geldiği gelecekte bir grup insanın hayata kalma mücadelesini konu alıyor. Felaket sonrası dünyayı yaratıcı imgelerle ve son derece gerçekçi bir biçimde betimleyen öykü yüksek temposu, iyi yönetilmiş gizem unsuru ve edebi yetkinliğiyle göze çarpıyor. Yazar, kurguladığı dünyanın sınıfsal çelişkilerini ve kendine has ekosistemini çarpıcı biçimde çözümlediği yetkin bir bilimkurguya imza atıyor.

Meryem Demirli, “Bakışlarımdan Bellidir” adlı öyküsüyle üçüncülüğü elde etti. “Bakışlarımdan Bellidir”, genç bir kadının patriarkal bir aileye gelin olmak üzereyken başına gelenleri anlatıyor. Öngörü ve kader arasındaki ince çizgiyi bilimkurgusal motiflerle ustaca irdeleyen yazar, gelenekçi Türk aile yapısının yadırgatıcı yanlarını keskin bir gözlemle ve mizahi bir dille okuyucuya aktarıyor.

 

TBD 2020 BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
KATEGORİ KAZANAN ÖYKÜ ADI
1.LİK ÖDÜLÜ ŞEHRİBAN GENÇ “Deri”
2.LİK ÖDÜLÜ NUR İPEK ÖNDER MERT “Nemesis”
3.LÜK ÖDÜLÜ MERYEM DEMİRLİ “Bakışlarımdan Bellidir”
Önceki 14. İSTANBUL BİLİŞİM KONGRESİ
Sonraki 14. İSTANBUL BİLİŞİM KONGRESİ