Dr. Sanem YALÇINTAŞ

 

Gıda Mühendisliğinde lisans, yüksek lisans ve doktorası, Bilişim Teknolojilerinde yüksek lisansı bulunmaktadır. 20 seneyi aşkın akademi ve sanayi tecrübesi ile özellikle disiplinler arası alanda araştırmacı ve yöneticilik geçmişine sahip olan Dr. Yalçıntaş, halen TED Üniversitesi Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Direktörü ve TEDUTECH A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası CLP (Certified Licensing Professional) derecesine sahip az sayıdaki kişiden biri olarak, fikri hak yönetimi ve erken aşama teknolojilerin geliştirme ve ticarileştirilmesi alanında uzmanlığa sahiptir. Girişimcilik, inovasyon yönetimi, yenilikçi iş modelleri konusunda farklı sektörlerde deneyimi bulunmakta olup 100’ün üzerinde startup’a mentorluk vermiş; 2015 yılında UNIDO ve TÜBİTAK’ın ortak yürütmekte olduğu Global Cleantech Innovation Program (GCIP) programında “Yılın Mentoru” seçilmiştir.

Türkiye’deki ilk teknoloji transfer ofislerinden birinin kuruluşunda ve yönetiminde görev almış olan Dr. Yalçıntaş, birçok üniversiteye bu konuda destek vermiş, üniversite sanayi alanında 1000in üzerinde sözleşmeli çalışmaya katkıda bulunmuştur.

Bunun yanısıra; 2010 yılından bu yana Avrupa Komisyonu’nun araştırma-geliştirme ve inovasyon programlarında uzman değerlendirici ve izleyici olarak görev yapmaktadır.  Bu kapsamda Horizon Europe, Horizon 2020, FP7, ERA-NET, CIP-EcoInnovation ve EUROSTARS programlarında 500ün üzerinde teknoloji ve inovasyon projesini değerlendirmiş ve izlemiştir.

Dr. Yalçıntaş, 2019 yılından bu yana TÜBİTAK TEYDEB TEMEG (Teknoloji Transfer Mekanizmaları Destek Grubu) Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta, ayrıca TED Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü seviyede İnovasyon Yönetimi ve Teknoloji Geliştirme ve Girişimcilik derslerini vermektedir.

Önceki Semih PUYAN
Sonraki 6 Ağustos 2023 Tarihinde BENGÜTÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programına TBD Genel Başkanı Sn. Rahmi AKTEPE, TBD Genel Başkan Yardımcısı Sn. M. Ali YAZICI ve TBD İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Ziya KARAKAYA Konuk Oldu