Mustafa OKAY

1961 yılında Ankara’da doğan Mustafa Okay, 1983 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldu. 1983 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Bilgi İşlem Müdürlüğünde Sistem Analist olarak iş hayatına başlayan Okay, 1985 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğünde Sistem Çözümleyici Ünvanıyla görev aldı. Sonraki dönemlerde sırası ile Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Proje sorumlusu, Ödeme Sistemleri Müdürü, Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdürü görevlerini yürüttükten sonra Şubat 2020 tarihi itibariyle TCMB’ından emekli oldu.

Bankada çalıştığı dönemde Ülkemiz Electronik Fon Transfer Sistemi (EFT) projesinin hayata geçirilmesinde proje sorumlusu olarak görev alan Okay, Elektronik Fon Transferi Sistemi II.Nesil çalışmaları, Elektronik Menkul Kıymet Transfer Sistemi (EMKT) Projesi, Türk Lirasından altı sıfır altılması (YTL) Projesi, Yeni Nesil EFT Sisteminin Banka içi kaynaklarla geliştirilmesi ve hızlı ödeme sisteminin (FAST) tasarım çalışmaları gibi önemli projelerde görev almıştır.

Çalıştığı dönem içerisinde Uluslararası Mutabakat Bankası (BIS) – Ödeme ve Piyasa Altyapıları (CPMI) Ana Komite Üyeliği, SWIFT Ülke Üye Grup Başkanlığı görevlerini yürütürken, 2016 yılında Hazine-TCMB-BDDK-SPK Yönetici ve temsilcilerinin katılımı ile kurulan Finansal Teknolojiler Çalışma Grubu Başkanlığı, Türkiye Bilişim Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, TCMB Sosyal Yardım Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmüştür.

Halen Koç Holding Token Finansal Teknolojiler Şirketinde Yönetim Kurulu Danışmanlığı ile Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş nin Danışma Kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Evli ve iki kız çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Önceki Hüseyin Cengiz TURGAY
Sonraki Harun ÇETİN