Koronaya Karşı 20 Yenilikçi Fikir

Koronaya Karşı 20 Yenilikçi Fikir

Ankara, 16.05.2020 – Paydaşı olmaktan memnuniyet duyduğumuz, Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu En İyi 20 Girişimi ve Girişimcilere Desteklerini Duyurdu. Türkiye’nin farklı illerinden 66 paydaşın oluşturduğu Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu, Covid19’a karşı girişimcilerin gönderdikleri 175 fikirden en iyi 20 girişimi ve girişimcilere sunulacak destekleri duyurdu.

Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu’nun öncelikli amacı, Covid19 pandemisinin yarattığı yakın ve orta vade sorunlara karşı inovatif çözümleri olan girişimcilere, fikirlerini olgunlaştırmaları için çevrimiçi (online) mentorluk ve eğitimler sunmak ve fikirlerinin hızlıca hayata geçmesi için gerekli işbirliklerini sağlamada yardımcı olmaktı. Bu kapsamda, iki haftalık mentorluk aşamasında, 172 sektör uzmanından oluşan mentorlarımız girişimcilere yardımcı oldu. Ayrıca, yine iki hafta içinde, 18 tane eğitim ve webiner ile katılımcılara temel girişimcilik eğitimleri ve Covid19’un etkileri ile ilgili webinerler sunuldu.

27 Nisan’da tanıtımı (lansmanı) yapılan Platformda,  üç hafta boyunca 66 paydaş kurum, 511 girişimci, 175 girişim fikri, 172 mentor yoğun bir şekilde ortak aklı işe koyarak çalışmalarını gerçekleştirdi. Jüri sunumu aşamasına alınan 42 girişim, 12 ve 13 Mayıs’ta 34 üyeden oluşan jüri heyetine çevrimiçi (online) sunumlarını yaptı.

15 Mayıs Cuma günü yapılan canlı yayında, Platformun koordinatörleri Dr. Bülent Gümüş ve Dr. Ahmet Çubukcu, sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirilen çevrimiçi (online) girişim hızlandırma programı hakkında bilgi verdikten sonra, jüri değerlendirmelerine göre belirlenen en iyi 20 girişim fikrini ve paydaşların girişimcilere sağlayacakları destekleri kamuoyuna duyurdu. Canlı yayının sonunda, ilk 20’ye giren girişimler kendi fikirlerini kısaca tanıttılar.

Belirlenen En İyi 20 girişim, Haziran ayında Fonbulucu, Ankara Kalkınma Ajansı, innoCentrum ve TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu sponsorluğunda gerçekleştirilecek Yatırımcı ile Buluşma etkinliğine davet edilme hakkı kazandılar. Ayrıca, paydaş kurumlar, kendilerinin seçtikleri veya Platform tarafından belirlenen girişimcilere mentorluk, ofis desteği, proje yazma desteği, kitle fonlama desteği gibi farklı destek kalemlerini açıkladılar.

Bu canlı yayına ve üç haftadır girişimcilere ve mentorlara sunulan eğitim ve webinerlerin kayıtlarına Platform’un Youtube kanalından erişilebilmektedir.

Kısa bir sürede farklı şehirlerden ve farklı sektörlerden çok sayıda kurumun, firmanın, üniversitenin ve derneklerin paydaş olarak katıldığı ve çok sayıda sektör uzmanının bir araya gelerek, üç haftalık yoğun bir programda gönüllü olarak çalışmaları, girişimcilere sağladıkları yararların yanı sıra ülkemizdeki işbirliği kültürü için güzel bir örnek teşkil etmiş ve katkı sağlamıştır. Bu vesile ile Platform’a destek olan paydaş kurumlarımıza, mentorlarımıza ve gönüllü ekibimize çok teşekkür ederiz.

Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu’nun faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmeler ve gelişmeler, platformun resmi web sitesi  tr-covid19.com’dan ve Platformun sosyal medya hesaplarından yapılmaktadır. Platformla ilgili sosyal medya paylaşımlarında #TRCovid19 etiketi kullanılmaktadır.

TRCovid19 Ortak Akıl Platformu’nun En İyi 20 Girişim Fikri

Fikir Sahibi Fikir Adı
Hakan Taşlı, Yiğit Can Bandıran, Emre Anıl, Cumali Neşeliler, Muhsin Babayiğit Bidustry Projesi
Efe Kart Corowarner
Ümit Karaca Covid-19 Dönemi Evlerde Fazlaca Tüketilen Enerjiden Yapay Zeka İle Tasarruf Edilmesi
Kaan Aksay Destkle.Org – Sivil Toplum Kuruluşlarının Ayni İhtiyaç Taleplerinin Karşılanmasında Yenilikçi Bir Platform Modeli
Birol Kaçmaz Dezenfeksiyon Robotu
Uzay Yusuf Eycan, Ezgi Beyza Toprakçı E-psikoterapi
Eren Mert İş Sürekliliği için Sürekli İzleme ve Fiziki Mesafe Uyarı Sistemi
Ozan Aycan Karekod ile Personel Takip ve İzleme Sistemi
Erdi Buluş, Gülseren Sakarya Buluş Korona Virüsü Gibi Diğer Bakteri ve Virüslere Karşı Etkili Doğada Çözünür Nanoteknolojik Maske Üretimi: Nanokoruyucu
Murat Özer Yıldız Marketler için Ürün Dezenfektan Tüneli
Ali Tarım Minibig: Dijital Temelli Girişimlerin İnteraktif ve Uçtan Uca Danışmanlık Hizmeti Edinme Platformu
Çiğdem Aslantaş Müze Süper Kahramanları
Çağlar Gürkan, Merih Palandöken, Esra Akın Palandöken, Adnan Kaya, Fisun Şenuzun Aykar, Sude Kozalıoğlu, Duygu Yıldırım, Rabia Avvuran, Betül Uslu, Yaşar Kaplan Pandeminin Ekonomik ve Sosyal Etkilerinin Yönetiminde, Akıllı ve Endüstri 4.0 Uyumlu, Gerçek Zamanlı Sosyal Mesafe Takip Sisteminin Geliştirilmesi
Göker Canıtezer Pozitif Basınçlı HEPA Filtreli Solunum Başlığı
Doğu Heval Kabayel Smart Oksijen Flowmetresi
Barış Özgen Teletıp Meditakip
Muammer Tunçbilek Termal Kontrollü Temassız Geçiş Sistemleri
Mert Alemdar, Yağmur Kosa, Mete Tanyıldız, Lara Başeskioğlu Toplu Taşıma için Sterilizasyon ‘Puck-Bus’
Melih Birim Topraktan Tabağa, Gıda Güvenliği ve Takibi için Blokzinciri Ağı Projesi
Çağrı Berk Güler, Kaan Çolak, Burak Çavuşoğlu Uzaktan Fizik Laboratuvarı Eğitimlerine Başlanabilmesi Amacıyla Sanal Fizik Laboratuvarı Yazılımı Geliştirilmesi
Önceki KVKK: Salgın günlerinde Mahremiyet
Sonraki TBD İstanbul Bilişim Sohbetleri: Kriz Durumlarında Yeni Bir İş Modeli Olarak Rahi Systems’ın İzlediği Yaklaşım