KAMU-BİB’14

KAMU BİLİŞİM PLATFORMU 14 YAPILDI

14. Kamu BİB’te, “bilişimle sürdürülebilirlik” ele alındı.

“Kamuda Bulut Bilişim”,“İş Sürekliliği Yönetimi” ve “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı” başlıklı raporların irdelendiği 14. Kamu Bilişim Platformu’nda TBD Başkanı Menteş, Türkiye’de ilk “sanal plaket”i, ekranda Bakan Yıldırım’a sundu.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) her yıl düzenlediği geleneksel etkinliklerinden biri Kamu Bilgi İşlem Merkezleri Yöneticileri Birliği (Kamu-BİB), Kamu Bilişim Platformu, 10-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında Gloria Golf Otel Antalya’da gerçekleştirildi.

Ülke sorunlarına çözüm üreten bilişimcilerin birikimlerini paylaştığı, ortak akıl platformu olan TBD Kamu-BİB, bu yıl “Bilişimle Sürdürülebilirlik” ana temasıyla düzenlendi. Etkinlikte BİM yöneticileri, sektör ve uzmanları, bir araya gelerek hazırladıkları raporları ilgili tüm kesimlerle paylaştı. TBD Kamu-BİB’in 14. toplantısında, “Kamuda Bulut Bilişim”,“İş Sürekliliği Yönetimi” ve “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı” başlıklı raporlar ele alınıp tartışıldı.

TBD Kamu-BİB’in açılış konuşmalarını TBD Kamu-BİB Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Yılmazer, TBD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Menteş, Datateknik Pazarlama ve İş Geliştirme’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Uğur Terzioğlu, Alcatel-Lucent Enterprice Ülke Direktörü Çağlayan Nur, Turkcell Kurumsal Müşteriler Bölüm Başkanı Tuğrul Cora ile BTK Başkanı Dr. Acarer yaptı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım da 14. Kamu-BİB’in açılışına video konferansla katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TBD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş, “Teknolojik ihtiyaçlar karşılanırken yerli tercihi olmalı” derken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “bulut bilişim” alanında politika, strateji ve düzenlemeler için tüm tarafların bir araya gelip yol haritası oluşturulması gerektiğini söyledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise, siber güvenlik tatbikatlarını önemsediklerini belirterek, bu yıl için 2 siber güvenlik tatbikatı planladıklarını bildirdi.

Bakanın konuşması bitince TBD Başkanı Menteş, Türkiye’nin ilk sanal plaketini ekranda Bakan Yıldırım’a sundu.

Açılışın hemen ardından yapılan “Bilişimle Sürdürülebilirlik” konulu forumu TBD Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Varoğlu yönetti. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde Gazeteci Avni Özgürel çağrılı konuşmacı olarak katılımcılara hitap etti.

Özgürel’den sonra Dr. Cevat Şener’in Başkanlığındaki “Kamuda Bulut Bilişim” oturumunda Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Oğuz Ergin, hazırladıkları raporu sundu. İkinci gün ise, Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, “Türkiye’deki Kamu Web Siteleri Ne Kadar Vatandaş Odaklı” konulu oturumda bilgilendirmede bulundu. “İş Sürekliliği Yönetimi” konulu oturumu Dr. Ahmet Sarıcan yönetti ve Çalışma Grubu Başkanı Erman Taşkın, grubun çalışmalarını aktardı. ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın yönettiği “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı?” konulu oturumda ise Çalışma Grubu Başkanı Dr. Altan Özkil, grup olarak hazırladıkları raporu açıkladı.

Kamu-BİB’14 Videoları