Ertan BARUT

Doğum Tarihi ve Yeri : Mayıs 1965, Batman
Memleketi : Diyarbakır
Medeni Durum : Evli, 1 Erkek, 1 Kız Çocuğu

Eğitim : 1983 Yılı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği ve sonrası Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. İktisat Fakültesi ‘nde eğitim görmüştür.

İş Hayatı : 1985 yılında Bilişim sektörüne atılmış, bir çok Bilişim ve Yazılım Şirketlerinde görev yapmıştır. 1999 Yılında GLOBAL İnternet Teknolojileri Şirketini, 2011 yılında da GLOBALNET YAZILIM şirketini kurmuş ve halen bu şirketlerin genel müdürlüğünü yürütmektedir. Ayrıca BaseCope CopeTract Startup Firması melek yatırım ortağıdır.

Sivil Toplum Hayatı : 1995 yılında TBD Türkiye Bilişim Derneği ‘ne üye olarak sivil topluma katılmış, sonrasında TOBB Yazılım Meclisi, YASAD Yazılım Sanayicileri Derneği, BİYESAM Meslek Birliği, Linux Kullanıcılar Derneğine üye olmuştur. STK’larda özellikle yazılım odaklı konularda yerli yazılım ve yazılım ihracatı çalışma grupları başkanlıkları, yönetim, denetim, icra kurulu üyeliği, eyk başkanlığı, proje yarışmaları juri üyeliği, proje değerlendirme komisyon üyeliği gibi birçok görev üstlenmiştir. Önceki dönem başkan yardımcısı olup, 2021 Yılı Şubat ayında TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanlığına seçilmiş ve halen bu görevi yürütmektedir.

Basın/Medya : 2023 Yılı sonbaharından itibaren Dünya Ekonomi ve Politika Dergisinde Yazılım Masası adını verdiği köşesinde Yazar olarak sektöre ilişikin tüm konularda yazılar yazmaktadır.

Danışma Kurulu ve Temsilci Üyelikleri : Aynı zamanda Atılım Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Endüstri Danışman Kurulu Üyesi, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Danışma Kurulu üyesi olup, 12. Kalkınma Planı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yanında MYK, KİK ve bir çok kurumda TOBB Yazılım Meclisini temsil etmektedir.

Ödüller : 2021 Yılında BTHABER tarafından düzenlenen Türkiye Bilişim Sektöründe 35 Yıl Emek Ödülü, By Protokol Dergisi 2. Avrupa Ödülleri “Bilişim ve Teknoloji Alanında Başarı Ödülü, 2023 Yılında da YASAD Yazılım Sanayicileri Derneği tarafından, Cumhuriyetimizin 100. yılında yazılım sektörü 50. yılı özel gecesinde “Yerli Yazılımların Korunması ve Globalleşmesi için sektörümüze değer katan kişi” özel ödülüne layık görülmüştür.

Önceki Emre DEMİR
Sonraki DigiT 250