TBD Informatics Magazine 2007 Science Fiction Story Contest Results Announced

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ORKUN UÇAR‘IN…
TBD Bilişim Dergisinin düzenlediği ve bu yıl dokuzuncusu yapılan Bilimkurgu Öykü Yarışması‘nın sonuçları açıklandı. Yüz elli üç yapıt arasından seçilen kırk öyküyü titizlikle değerlendiren seçici kurul üyeleri Bülent Akkoç, Kaan Arslanoğlu, Necdet Kesmez, Prof.Dr. Cem Say ve Serdar Hamdi Semiz, ilk üç öyküyü şöyle belirledi:

  Öykü Adı Name Surname
   1. RAHİM ORKUN UÇAR
   2. SURET MERT YANIKOÇLU
   3. KURGUNUN SONU MUSTAFA ACUNGİL

Yarışmaya şehrazat rumuzuyla katılan ve birincilik ödülünü kazanan Orkun Uçar‘ın yazı yaşamı Gırgır Dergisiyle başladı. Daha sonra Yeni Günaydın, Yeni Yüzyıl gibi gazetelerde çizgi roman seneryo yazarlığı yapan Uçar 1999 yılında Nostromo Bilimkurgu Kısa Öykü yarışmasında birinci oldu. 2004 yılında çıkan Metal Fırtına adlı politik kurgu romanıyla gündeme damgasını vuran Uçar bu kitapla birlikte tüm Türkiye‘nin tanıdığı bir yazar oldu. Daha sonra “Asi/Habis Üçlemesi 1”, “Metal Fırtına 2 -Kayıp Naaş” ve “Metal Fırtına 3 – Kızıl Kurt” (Gökhan Birdağ‘la birlikte) ve 2007 yılında “Zifir” adlı romanları yayımlanan Uçar‘ın, ayrıca içinde yaşam öyküsü ve kimi yazılarının da yer aldığı “Metal Fırtınayı Kim Yazdı ve Hayal Gücünün Komutanları” adlı kitabıyla Kara Divan (Hakan Yılmaz Çebi‘yle birlikte) adlı bir söyleşi kitabı bulunuyor.

Yarışmanın ikincisi Mert Yanıkoğlu, Hacettepe Üniversitesi ıstatistik Bölümü Mezunu. Hacettepe Üniversitesi‘ndeki Bilimkurgu ve Fantezi Topluluğu kurucularından olan Yanıkoğlu 1999 yılından bu yana bir kamu bankasında çalışıyor, bilimkurgu ve fantezi türü kitaplar okumaktan hoşlanıyor ve kısa öyküler yazıyor.

Yarışmaya Dünyalı rumuzuyla katılan ve yarışmada üçüncü olan Mustafa Acungil, bilgisayar yazılımı konusunda eğitmenlik ve danışmanlık yapıyor. Endüstri mühendisi olan Acungil, şiir yazııyor ve şu sıralar bir roman üzerinde çalışıyor. Acungil‘in, “Gündelik Başarı ıçin Uygulanabilir Taktikler” adlı bir kitabı da yayımlanma aşamasında.

Öykü yarışmasının 1.nci, 2.nci ve 3.ncüsü için ödül töreni, Bilişim‘07 kongresinin açılış gününde Sheraton Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek. Birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye avuçiçi bilgisayar, üçüncüye de dijital kamera verilecek.

Önceki WEB TASARIMI VE WORDPRESS EĞİTİMİ
Sonraki TBD Bilişim Dergisi 2008 Bilimkurgu Öykü Yarışması