CERN Yaz Öğrenci Programı

AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (CERN)

 2013 YAZ ÖĞRENCİ PROGRAMI

TBD-Turkcell işbirliği ile bu yıl “CERN Yaz Öğrenci Programı”na Umut Kodak ile Botan Elveren’in katılımı sağlanmıştır. 

cern-photo

CERN Yaz Öğrenci Programı lisans ve lisansüstü fizik öğrencilerini, bilgisayar ve mühendislik bölümü öğrencilerini kapsıyor. İsviçre- Cenevre’de araştırmalara her gün katılma şansı bulan öğrenciler için burası eşsiz bir fırsat. Seçilen öğrenciler birinci sınıf bilimsel çalışmalara katılmanın yanısıra çok disiplinli ve çok kültürlü bir ortamda bulunarak kişisel bir deneyim elde ediyorlar. Bu bilim adamları ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak için büyük bir fırsat. Deneysel ekip çalışmalarının yanısıra öğrenciler, onlar için hazırlanmış bir çok derse de katılabiliyor.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda bilim adamı ve mühendis , fizik, mühendislik ve bilgisayar alanlarındaki teorik ve pratik bilgilerini öğrencilerle paylaşıyorlar.  Ayrıca hızlandırıcılar ve deneysel alanlar da program dahilinde. Tartışma, poster oturumları ve workshoplar da var. Katılımcıların 8 hafta CERN’de bulunmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: http://home.web.cern.ch/

umut_kodak

Umut KODAK

5 Mayıs 1991 tarihinde Ankara’da doğan Umut Kodak, Ankara Fen Lisesin’den 2009’da mezun oldu. Aynı yıl Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünde ana dal yapmaya başladı. Yan dal olarak da fizik yapıyor.  Şu anda Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nde (CERN) yaz öğrencisi olarak zorunlu stajyer.  Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nde ATLAS deneyinde, pixel detektörlerinin 3 boyutlu tomografisi (3DCCE) ile ilgili bir proje yapıyor.

 

 

 

botan_elveren

Botan ELVEREN

1990 doğumlu olan Botan Elveren, Orta Doğu Teknik Üniversitesi fizik bölümü mezunu. Ankara’da yaşayan Elveren Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde okudu. Akademik ilgi alanları yüksek enerji fiziği ve matematik fiziği. İngilizce bilen Botan Elveren’in yürüyüş yapmak, trampet ve mızıka çalmak ilgi alanları arasında.