Türkiye’de İnternet 23. Yaşında

internet1

Türkiye’de İnternet 23.yaşını kutluyor.  Her yıl olduğu gibi bu sene de 15 sivil toplum kuruluşunun bulunduğu Bilişim STK Platformu tarafından 11-24 Nisan tarihleri arasında “İnternet Yaşamdır!” sloganıyla İnternet Haftası etkinlikleri düzenleniyor. İnternet Haftası etkinliklerinin 19.sünün düzenlendiği bu yıl ki toplantı 12 Nisan 2016 tarihinde Ankara Barosunda gerçekleştirildi.

İnternet Teknolojileri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül tarafından yapılan toplantıya Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Av. M. Emin Seçkin Arıkan,Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak, İnternet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ceren Ünal, Telkoder Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak ve Ankara Barosu’ndan Av. Nihad Karslı konuşmacı olarak katıldı.

internet2

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, ülkemizde bilişim teşvik bilimini kalkınmak için bir araç olarak benimsemiş bir grup öncülüğünde 1971 yılında kurulan Türkiye Bilişim Derneği’nin bu misyonu doğrultusunda çalıştıklarını belirtti ve katılımcılara şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda İnternetin yaygınlaştırılması için ülkemizde çok sıkıntılar çekildi ve bugünlere kolay gelinmedi. Bilginin hızlı el değiştirmesi günümüzdeki yaşam biçimini de değiştiriyor. Bunda da İnternet otoyollarının önemi büyük. Yeni teknolojiler, yeni atılımların yapılması önemli. Amerika 4 Temmuz 1776’da bağımsızlığını kazandı. 10 gün sonra ise Fransızlar bağımsızlığını kazandı. Arada 13 yıl var. Bağımsızlık fikrinin bir kıtadan öbür kıtaya geçmesi 13 yıllarını almış. Şimdi 13 mili saniyede geçiyor fikirler. Bu nedenle bu hıza alıştık ve bu hızdan vazgeçemiyoruz. İnternet’in yaşamasını bu yüzden benimsiyoruz. İyi ki İnternet var.”

Bugün cebimizdeki teknoloji ile webimizi cebimizde taşıdığımızı söyleyen Tabak, Türkiye’de maalesef iyi ve toplumun faydasına olan şeylerin haber olmadığını ve insanların dikkatini çekmediğini vurguladı.

Türkiye’de İnternetin babası olarak tanımlanan Doç.Dr. Mustafa Akgül, 10’dan fazla ilde İnternet Haftası etkinliklerinin yapıldığını ve amaçlarının İnternet kültürünü yaymak ve bu konuda politikalar üretilmesini sağlamak olduğunu belirtti. Akgül, İnternetin Türkiye’ye gelişinin 23. yıl dönümünde Türkiye internetini büyütmek, yeni projeler başlatmak, interneti geniş kitlelere tanıtmak, yaymak, toplumun gündemine interneti yerleştirmek ve Türkiye internetine ivme verecek etkinliklerin yapılması amacıyla 11-24 Nisan’ı İnternet Haftası olarak ilan edildiğini ve herkese açık, özgür, güvenli, bütünsel İnternetin tüm insanlığın yararına olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından “19. İnternet Haftası Bilişim STK’ları Bildirisi” okundu ve İnternet’in kalkınma ve demokrasi için yaşamsal önemli olduğu vurgulandı.

İnternet Haftası etkinliklerinin tüm yurtta şenlik havasında geçmesi dileği ile İnternetin doğum günü pastası kesildi.

internet3

Son Güncelleme Tarihi:14/04/2016

Önceki 3. Geleneksel Bowling Turnuvası
Sonraki TBD Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Galip Zerey’i ziyaret etti