TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2024 Bilimkurgu Öykü Yarışması

TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2024 Bilimkurgu Öykü Yarışması

Orada bir evren, bilinmedik teknolojiler ve keşfedilmemiş yasalar var uzakta…

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) olarak, hızla gelişen teknolojinin edebiyatla bütünleşmesinin önemini biliyoruz. Derneğimiz bu doğrultuda, bilimkurgu öykü yarışması düzenliyor, yarışma öykülerini kitap olarak basıyor ve Bilişim Dergisi’nde bu öyküleri yayınlıyor. Bu yıl, 26. TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’yla karşınızdayız!

Bildiğiniz üzere bilimkurgu, sadece geleceği değil bugünü de şekillendirir. Kurulan bir düş zaman geçmeden içinde bulunduğumuz anı değiştirebilir. Düşler hızlıca, cep telefonlarına, elektronik beyinlere, asistan robotlara, otonom araçlara, uzay turizmine, sanal gerçekliğe veya giyilebilir teknolojilere dönüşebilir. Bilimkurgu yazarları bile hayal güçlerinin kısa zaman içinde gerçeğe dönüşebileceğini düşünmeyebilir…

Sizi, edebiyata farklı boyutlar açmaya ve hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaya davet ediyoruz. Orada bir evren, bilinmedik teknolojiler ve keşfedilmemiş yasalar var uzakta… Bizler maceraya atılmaya hazırız. Sizler de hazırsanız, o zaman klavye başına…

COMPETITION CONDITIONS

 1. SONUÇ VE ÖDÜLLER
  TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 20 Aralık 2024 tarihinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 10000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 6000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 4000 TL verilecektir.
 1. CONDITIONS OF PARTICIPATION
 • Anyone other than members of the TBD Board of Directors and members of the Editorial Board of TBD Informatics Journal can participate in the competition.
 • The story should be written in Turkish.
 • Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal ögeler içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • The story must not have won any prize in any previous contest.
 • Stories that have been published in print or digital media before being submitted to the contest will not be accepted.
 • Each author can participate in the competition with only one story.
 • Authors who have won the first prize in previous years cannot participate in the competition.
 • The stories deemed worthy of publication by the selection committee will be published as a book.
 • Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir
 1. SHAPE
 • The story should be typed in a commonly used word processor, in "12" font size, using "Arial" characters, and submitted using the online form below. In order for the application to be valid, the contestants must send three documents consisting of the story, curriculum vitae, and an acknowledgment form to TBD via the online form.
 • The file containing the story should be named after the story.
 • The story file should not contain any information about the author.
 • The CV file should include the author's full name, short curriculum vitae, full address and telephone number, and personal website/blog address, if available. The author's name should be included in the CV file.
 • Authors must enter the contest with their real name and surname. No pseudonym is used in the contest.
 • The story should be no more than two thousand words.
 • Stories that do not meet these formal characteristics will be excluded from the competition.
 1. SEÇİCİ KURUL
  Hikmet Temel Akarsu, Yiğit Değer Bengi, Hakan Bıçakçı, N. Can Kantarcı, Cem Kılıçarslan, Koray Özer, Sedef Özkan, Özgür Tacer, Yasemin Tanbi ve Seda Uyanık.
 1. ÖYKÜNÜN TESLİMİ
  Öykü, 31 Ağustos 2024 tarihine dek aşağıdaki form ile gönderilmelidir.

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA
Tel: +90 (312) 473 8215 web:  www.tbd.org.tr, eposta: [email protected]

Registration - Participation Form

  Önceki Türkiye Bilişim Derneği TURKCELL Genel Müdürü Sayın Dr. Ali Taha KOÇ'u Makamında Ziyaret Etti
  Sonraki Ufuk 2023 Bilişim Adası Çalıştayı Gerçekleştirildi