TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2017 Bilimkurgu Öykü Yarışması

AKLIN SINIRLARINA YOLCULUK BAŞLIYOR!

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) geleneksel öykü yarışmasıyla “aklın sınırlarına yolculuk başlıyor.” Bilimkurgu tutkunlarını, gerçek yaşamdan bilim kurgu dünyasına davet eden ve bu yıl 19’uncusu düzenlenen TBD’nin Bilimkurgu Öykü Yarışması için başvurular 1 Haziran–15 Eylül tarihleri arasında yapılabilecek.

TBD tarafından 1998 yılından bu yana 18 yıldır aralıksız düzenlenen “TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması” bu yıl da katılımcıların sınırlarını zorlayacak. Jürisi, katılımcıları, ödülleri ile Türkiye’nin bilim kurgu edebiyatında önemli bir boşluğu dolduran yarışma için başvuru süreci başladı. Bu yıl belirli bir temayla sınırlandırılmayan yarışmada, katılımcıların düşleri, düşünceleri, imge ve simgeleri bilimkurgu türünde öyküleştirerek, farklı zaman, mekân ve olgu dünyasına taşıması hedefleniyor.

COMPETITION CONDITIONS

  1. SONUÇ VE ÖDÜLLER

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nı kazanan öyküler 22 Kasım 2017 tarihinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 3000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 2000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 1000 TL tutarında hediye çeki verilecektir.

  1. CONDITIONS OF PARTICIPATION

Anyone other than members of the TBD Board of Directors and members of the Editorial Board of TBD Informatics Journal can participate in the competition.

The story should be written in Turkish.

Konu kısıtlaması olmamakla birlikte öykülerde bilimkurgusal ögeler aranacaktır.

The story must not have won any prize in any previous contest.

Stories that have been published in print or digital media before being submitted to the contest will not be accepted.

Each author can participate in the competition with only one story.

Authors who have won the first prize in previous years cannot participate in the competition.

The stories deemed worthy of publication by the selection committee will be published as a book.

Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için

http://eski.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve bu belgenin taranarak e-posta yoluyla TBD’ye gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

  1. SHAPE

Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve e-postaya ekli bir dosya olarak gönderilmelidir. Düzenlenebilir bir formatta gönderilmeyen (örnek: .pdf) öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Gönderilen dosyanın adına öykünün adı verilmelidir.

The story file should not contain any information about the author.

e-postaya ekli diğer bir dosyanın içinde yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası ayrıca varsa web sitesi adresi bulunmalıdır.

Authors must enter the contest with their real name and surname. No pseudonym is used in the contest.

Yazarın kimlik bilgilerinin bulunduğu dosyanın adına yazarın adı verilmelidir.

The story should be no more than two thousand words.

Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler diskalifiye edilecektir.

  1. SEÇİCİ KURUL

TBD 19’uncu Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın seçici kurulunda Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Kadir Yiğit Us, Murat Başekim, Sedef Özkan, Seda Uyanık, Ümit Dağcı, Asiye Bendon, Cem Kılıçarslan, Özgür Tacer, Nuray Başar yer alacak.

  1. ÖYKÜNÜN TESLİMİ

Yapıt, 15 Eylül 2017 tarihine dek [email protected] adresine gönderilmelidir. Postayla gönderilen öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA Tel: +90 (312) 473 8215 web: tbd.org.tr, eposta: [email protected]

 

Önceki TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2016 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonucu
Sonraki TBD İstanbul Şubesi Geleneksel İftar Yemeği