TBD 45. Yıl Mesajı

ilkertabak-2014Mayis

Değerli bilişimciler

Günümüzden 50 yıl önce, YAZILIM sözcüğünü “Software” karşılığı olarak kullanmaya başladığımız andan itibaren, kavramlarını tek tek içselleştirerek yaşamımızın  ayrılmaz parçası haline getirdiğimiz bilgisayar ve bilişim teknolojilerini ülkemizi 21. yüzyıla taşıyacak en önemli kalkınma aracı olarak gören mesleğimizin duayenleri, 45 yıl önce bugün attıkları somut adımla Türkiye Bilişim Derneği’ni kurmuşlardır. Kendilerine bu girişimlerinden ötürü bir kez daha şükranlarımızı sunarız.

Türkiye Bilişim Derneği, kuruluşundaki temel ilkeleri ve çalışma kuralları çerçevesinde amaçlarını gerçekleştirmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır. 7 Mart 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan Dernek olarak tanımlanan TBD, bugün 7 şubesinde kayıtlı 12 bini aşkın üyesiyle meslek ve toplum yararına sürdürmekte olduğu çalışmalarını 12 Şubat 2016 tarihinden itibaren, aldığı ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ile daha kurumsal olarak gerçekleştirmektedir.

Bugün de ilk günkü heyecan ve istek ile gönüllü çalışmalarını sürdüren sorumluluk sahibi üyelerimizin başarılarımızdaki  katkıları her zaman şükranla anımsanacaktır. İyi öğrenim görmüş olmanın ayrıcalıklığını öne çıkarmadan, teknik yeterliliklerini kendilerinden önceki bilişimcilerle bütünleşerek perçinleyebilen meslektaşlarımızın bu başarılardaki payı kuşkusuz yüksektir.

Geleceği bugünden yaşayan bilişimcilerin kendilerine, ailelerine, çevrelerine karşı sorumlulukları mesleklerine olan sorumlulukları kadar önemlidir. Biz bilişimcilerin öncü ve önde olmaları yurttaşlık sorumluluğumuzu da, insanlık sorumluluğumuzu da unutmadan yaşamamızı zorunlu kılmaktadır. İyi birer yurttaş olarak bireysel çıkarlarımızı toplum çıkarlarıyla ters düşmeden ele almalıyız. Düşünceye ve insan haklarına saygılı, özgür, laik, çağdaş kişiler olmak zorundayız. Bilgisayarı, bilişimi, teknolojiyi iyi bilmek çağdaş kişi olmak için yeterli olmayıp zorunlu da değildir.

Bizler, bu ilkeleri bizden öncekilerden gördük, öğrendik, uyguladık, uyguluyoruz ve uygulamaya, öğretmeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin kalkınma yolundaki itici gücü bilişimin amiral gemisi Türkiye Bilişim Derneği’nin öncülüğünde, kalkınma yolundaki engelleri bilişim ile tek tek aşarak daha gönençli biçimde, birlik ve beraberlik içinde yaşayacağımız; şiddetin, terörün, kavganın, çatışmanın olmadığı; sevgi, barış ve huzur dolu günler geçireceğimiz; başarılarla taçlanmış, düşlerimizin gerçeğe, gerçeğin güce dönüşeceği; sağlıklı, mutlu ve yüzümüzden gülümsemenin eksik olmayacağı nice yılları birlikte yaşamayı dileriz…

Yunus Emre’nin 750 yıl önce dediği gibi “Beri gel barışalım yâd isen bilişelim”.

I. Ilker Tabak

TBD Yönetim Kurulu Başkanı

Tarih : 22 Nisan 2016

Son Güncelleme Tarihi: 09/06/2016

Önceki TBD 18. Bilimkurgu Öykü Yarışması Başlıyor.. "Haydi Düş Başına!"
Sonraki Yüce Önderimiz ATATÜRK’ün huzurundaydık