KIZIMIZ PEK HACKER BİLGİ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI

“KIZIMIZ PEK HACKER” BİLGİ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI

Bireysel olarak ulaşılabilecek bilgi miktarını tarihte görülmemiş bir seviyeye ulaştıran bilgi teknolojileri ve özellikle de internet, kullanıcılarına dünya genelinde fırsat eşitliği yaratan muazzam bir araçtır. Bununla birlikte yazılım dünyasının da herkese hayalini kurduğu bir projeyi gerçekleştirme olanağı sağlaması, gerçek anlamda fırsat eşitliğinden söz etmemizi mümkün kılmaktadır.

Tüm bu gelişme ve altyapılara rağmen, kıtalararası fırsat eşitliğinin ortaya çıktığı bu dönemde, bilişim sektöründe kadın ve erkek çalışanların sayıları arasındaki farklılaşma diğer bir ifade ile dengesizliğin oluşması ve de devam etmesi çok acıdır. Bilişim teknolojileri alanında gözlemlenen yetişmiş işgücü eksikliğinin hızla tamamlanması adına kadınlarımızın daha aktif rol almalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu amacı gerçekleştirmek yolunda TBD olarak 2015 yılı içerisinde atmayı planladığımız pek çok etkinlikten bir tanesini bugün sizlere duyurmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız.  “Kızımız Pek Hacker Bilgi Yarışması” sizlerin katılımını bekliyor.

“KIZIMIZ PEK HACKER” Yarışması Nedir?

7 Mart 2015 günü saat 14.00’de Türkiye genelindeki Üniversitelerimizde eğitim ve öğretim gören kız öğrencilerimizin katılım sağlayacağı açık bir bilgi güvenliği yarışmasıdır. Bu yarışma internet üzerinden yapılacak ve sizler yarışmaya katılım sağlayarak 25 adet çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir soru setini cevaplayacaksınız. Sizlere diğer yarışmalardan farklı olarak cevaplayacağınız sorulara ilişkin internet üzerinden bir miktar araştırma yapma olanağı vereceğiz.

Yarışmada soruları cevaplayacak kız öğrencilerimiz, siber güvenlik konusunda temel edinmelerini sağlayacak bilgilere internet üzerinden ulaşıp derleme ve yorumlayabilme yeteneklerini göstereceklerdir.

Yarışma sonuçları 8 Mart 2015 günü saat 18:00’de açıklanacaktır.

“KIZIMIZ PEK HACKER” Yarışması Üzerine Görüşler

Bu yarışma fikri, kız öğrencilerin hızla gelişmekte olan siber güvenlik alanına çekilmesi amacı ile Siber Güvenlik Uzmanı ve Etik Hacker Alper Başaran ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü IEEE (Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) Öğrenci Kolu Başkanı Tuğba Koç tarafından birlikte geliştirilmiştir. Bilişim sektörünün önde gelen sivil kuruluşu olarak TBD, “Kızımız Pek Hacker” Yarışma Projesi’nin ülkemiz kadınlarının bilişim sektöründe hedeflenen rolünü gerçekleştirmesi açısından önemli bir adım olacağını düşünerek projede destekleyen kuruluş olarak yer almaktadır.

Yarışmaya katılanların, siber güvenlik konusunun erkek işi olmadığını, özellikle yapı itibariyle dikkatli, disiplinli ve özenli olan kadınların bu alanda rahatlıkla kariyer yapabileceklerini de göreceklerini düşünüyoruz.” diyen Alper Başaran “Kızımız Pek Hacker” yarışmasının farkındalığı ve ilgiyi arttıracak önemli bir etkinlik olacağını ifade etmiştir.

Alper Başaran “Siber güvenlik konusunda hiç bilginiz olmasa bile arama motorlarını kullanarak doğru cevapları kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ulaştığınız bilgiyi yorumlamaktır, bir anlamda ‘hacker’ gibi düşünmektir. Sadece bu yarışmanın cevaplarını ararken öğrenecekleriniz siber güvenlik, işletim sistemleri ve bilgisayar ağları konusunda her hangi bir şirketin mülakatında başarılı olmanızı sağlayacaktır.” ifadeleri ile yarışmaya yapacağınız katılımın size sağlayacağı ilave faydaları dile getirmiştir.

TBD Ankara Şubesi Kadın Grubu Başkanı Aysim Hançer “Kızımız Pek Hacker” yarışmasının, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılmasının anlamını “Evde güvenli bilişim projelerimizle de ulaşmaya çalıştığımız kadınlarımızın profesyonel anlamda bilgi güvenliğine yönelmelerini sağlayabileceği için de yarışmanın önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.” sözleri ile ifade etmiştir.

TBD Ankara Şubesi Kadın Grubu olarak, bilgi teknolojilerinin ortaya çıkarttığı fırsat eşitliğinin, kadınlar konusunda da yaygınlaştırılmasına yönelik içinde bulunduğumuz dönemde benzer çalışmalar yapacaklarını ifade eden Aysim Hançer “Kızımız Pek Hacker” Yarışma’sının sonuçlarını heyecanla beklediklerini dile getirmiştir.

SEVGİLİ KIZ ÖĞRENCİLERİMİZ  LÜTFEN KAYDEDİNİZ ……

Kızımız Pek Hacker” Yarışması 07 Mart 2015 Cumartesi Günü Saat 14.00’de başlayacak ve Saat 16.00’da sona erecektir.

Hepimizin merakla beklediği Yarışma Sonuçları 8 Mart 2015 günü Saat 18.00’de açıklanacaktır.

Ayrıntılı bilgileri www.kizimizpekhacker.com adresinde bulabilirsiniz.

 

 

 

TBD Ankara Şubesi

Board of Directors

Önceki TBD ANKARA ŞUBESİ GELENEKSEL ILGAZ GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Sonraki KIZIMIZ PEK HACKER BİLGİ GÜVENLİĞİ YARIŞMASI SONUÇLANDI