Dünyada Koronavirüs ve Kümeleme Analizi

Dünyada Koronavirüs ve Kümeleme Analizi

https://elifkartal.shinyapps.io/covid19/

Dünyada COVID-19 Raporu, R programlama dili kullanılarak geliştirilen mobil veya web üzerinden erişilebilen bir uygulamadır. Türkiye Bilişim Derneği, İstanbul Şubemizin üyeleri Dr. M. Erdal Balaban ve Dr. Elif Kartal’ın çalışması olarak sürekli güncellenen dinamik yapısıyla sizlerin kullanımına sunulmuştur. Bu uygulamada “A. Harita”, “B. Grafik” ve “C. Kümeleme” olmak üzere üç ayrı seçenek bulunmaktadır.

Harita ekranında; COVID-19 ile ilgili günlük durum sayılarının yanı sıra vak’ a sayısındaki üstel büyüme ve kaç günde iki katına çıkacağına ilişkin tahminler verilmektedir. Ayrıca 2018 nüfus bilgisine dayalı olarak bir milyon kişide durum sayıları verilerek ülkelerin nüfus büyüklükleri içinde karşılaştırılabilmesi sağlanmıştır. Kullanıcılar istenilen başlıklara göre sıralama yaparak ülke sıralamalarını alabilmektedir. Vak’ a seçenekleri ile harita üzerindeki değişiklikleri görebilmektedirler. Yapılan seçimlere göre tablo ve harita güncellenmektedir. Haritanın renklendirmesinde uç nokta (outlier) (normal seyrin dışında kalan ülkeler) olarak tespit edilen ülkeler kırmızı renge yakın olacak biçimde hazırlanmıştır. Ayrıca, koronavirüs’ ün kıtalara dağılımı ve Dünya ortalamaları karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir.

Grafik ekranında; ziyaretçiler dilediği ülkeyi seçerek kümülatif durum sayı hareketlerini izleyebilmekte, grafik üzerinde değişimlerini ve artış hızlarını görebilmektedir.

Kümeleme Analizi ekranında; veriye dayalı öğrenme algoritmalarından biri olan k-Ortalamalar Kümeleme Algoritması ile istenilen küme sayısına göre ülkeler benzerliklerine göre hem harita üzerinde hem de tabloda gösterilerek kullanıcıların yorumlarına ve görüşlerine sunulmuştur. Uygulamanın en önemli özelliği veri kaynağına göre dinamik olarak çalışabilmesi ve raporun otomatik olarak güncellenmesidir. Veri, harita ve grafik okuryazarları için faydalı bilgi sunmasını ve karar vericiler için rasyonel ve proaktif kararların verilmesinde faydalı olabilmesi en büyük dileğimizdir.

Ham Veri Kaynağı: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/download-todays-data-geographic-distribution-covid-19-cases-worldwide

Sincerely,

TBD İstanbul Şubesi

Önceki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun.
Sonraki TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE Dijital Gündem “Salgınla Mücadelede Bilişim ve Telekom” Konulu Konferansa Katıldı