Buğra AYAN

1989 yılında Erzurum’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sosyal ağlarla yakından alakalı olan Ayan’ın 2008 yılında gerçekleştirdiği “Facebook’un güvenlik açıkları” adlı çalışması sektörün önemli yayın organı Chip Dergisi’nde yer aldı.

Ayan’ın 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından çeşitli internet stratejilerini içeren “İnternet Sırları” isimli bir kitabı yayınlandı.

2009 yılında Microsoft Öğrenci Danışmanlığı (MSP) görevinde bulundu. Lisans eğitiminin ardından Gazi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamış ve hala devam ediyor.

2013 yılında Milli Savunma Bakanlığı Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı’nda Hava ve Uzay Sistemleri’nde mühendis olarak göreve başlayan Ayan, 2015 itibariyle Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı’nda İnternet Yayın Müdürlüğü’nde Uzman olarak görevini sürdürüyor.

Aramamotoru.com ve Mediacat gibi bir çok araştırmada interneti en etkin kullanan 100 isim arasına giren Ayan’ın, biri İngilizce olmak üzere yayınlanmış 7 kitabı bulunmaktadır.

Ayan, ikisi TEDx konferansları olmak üzere ulusal ve uluslararası 100’e yakın zirvede teknoloji ve gelecek üzerine konuşmacı olarak yer almıştır. Sosyal girişimcilik çalışmaları da yürüten Ayan’ın Hayalimdeki Robot isimli projesi Gönüllülük Platformu , TGSP gibi platformlar tarafından sosyal girişimcilik ödülüne layık görülmüştür.

Ayan, 2018 yılında Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Hizmet Ödülüne, 2019 yılında ise Udemy tarafından dünya genelinde yapılan oylamayla en iyi eğitmen ödülüne eşi Şebnem Ayan ile beraber layık görülmüştür.

Evli olan Ayan’ın Oğuz Gökalp ve Bilge Hatun isimli iki çocuğu bulunmaktadır.

Önceki MEB 2021 Dönem Açılışı Basın Bildirisi
Sonraki TBD Merkez İcra Kurulu 2022 yılı çalışmalarını planlamak üzere ilk toplantısını gerçekleştirdi.