Abdullah Raşit GÜLHAN

1983 yılında Fizik Mühendisi ve 1987 yılında “Sayısal Faz Modülasyonu ve Uygulamaları” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamlayarak mesleki kariyerine başlamış oldu.

1984 yılında Telsiz Genel Müdürlüğünde mühendis olarak çalışma hayatına başladı, bu kurumun Elektronik Test ve Ölçüm laboratuarı olarak adlandırılan Tip Onay Laboratuarının kuruluşunda görev yaptı.

Yurt içinde ve dışında çeşitli şirketlerde ve Kamu Kuruluşlarında çalıştı. TÜBİTAK tarafından hazırlanan enformatik altyapısı raporunun hazırlanmasında, DPT’nin çeşitli 5 yıllık Kalkınma Planlarında Üye, Telekomünikasyon Komitesi Raportörü ve Telekomünikasyon Komitesi Başkanı olarak görev yaptı.

2000 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanın onayı ile Telekomünikasyon Kurumunu kurmakla görevlendirilen Kurucu Kurul arasında yer aldı ve Kurumun ve Kurulun II. Başkanlığı görevini yaptı. Birçok uluslararası kurumlar nezdinde Türkiye’yi Heyet üyesi, Heyet Başkan Yardımcısı, Heyet Başkanı olarak temsil etti. 2004 yılında görev süresi sonunda Kurumdaki görevinden ayrıldı.

2004 yılında ARG Danışmanlık Hizmetleri şirketini kurdu. Güney Kore Cumhuriyeti Haberleşme ve Bilişim Bakanlığına bağlı KİPA ajansının Türkiye ve Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlardan sorumlu danışmanlığını 2005-2009 yılları arasında yaptı.

2007 yılında fikren 2008 yılında fiilen hayata geçen SİNERJİTÜRK ETKİN İŞ ve GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’nu kurdu ve SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Vakfının 2012 yılı Kasım ayında Vakıflaşmasını sağladı.

Telekomünikasyon ve Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlar Platformu, Fizik Mühendisleri Odası (FMO), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneğinin (MOBİSAD), Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED), Bilgi Güvenliği Derneği (BGD), Kişisel Verilerin Yönetimi Derneği (KVYD) gibi derneklerin üyesidir.

Halen, SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Vakfının Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı, VERASOFT Savunma ve Bilgi Teknolojileri Danışmanlık ve Ticaret Anonim Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve TNB Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Önceki "Siber Güvenlik Farkındalık" Eğitimi Tamamlandı
Sonraki TBD ve TC-İŞGED Arasında Protokol İmzalandı